Pimetrozinin insan lenfositlerinde genotoksik aktivitesinin incelenmesi
Analysis of genotoxic activity of pymetrozine in human peripheral lymphocytes
- Tez No: 446661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYRALDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pimetrozin, turunçgiller ve sebzelerde gözlenen yaprak biti ve beyaz sinek mücadelesinde yaygın olarak kullanılan bir insektisittir. Bu çalışmada pimetrozinin insan periferal lenfositlerinde in vitro kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozomal aberasyon (KA) ve mikronükleus (MN) testleriyle olası genotoksik etkisi ve mitotik indeks (MI), proliferasyon indeksi (PI) ve nükleer bölünme indeksi (NBI) değerleri saptanarak olası sitotoksik etkisi araştırılmıştır. Hücreler, pimetrozinin, 5, 10, 20 ve 40 µg/mL'lik dozları ile 24 ve 48 saat süreyle muamele edilmiştir. Hazırlanan daimi preparatlarda yapılan mikroskobik incelemelerle KKD/Hücre, KA/Hücre, Anormal Hücre (AH), MN ve mikronükleuslu binükleer hücre (BNMN) frekansları ile MI, PI ve NBI değerleri saptanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (17.0) paket programı kullanılarak kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. KKD frekansında sadece 24 saatlik muamele süresinde 20 µg/mL'lik dozda istatistiki olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir (P0,05). Sonuç olarak; bu çalışmada elde edilen verilere göre pimetrozin etken maddesinin insan periferal lenfositlerinde genotoksik etkiye sahip olduğu ve aynı zamanda zayıf sitotoksik etki gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pymetrozine is an insecticide commonly used in aphid and whitefly struggle observed in citrus fruits and vegetables. In this study, possible genotoxic effects of pymetrozine were investigated in human peripheral blood lymphocytes by in vitro sister chromatid exchange (SCE), chromosome aberration (CA) and micronucleus (MN) tests and also cytotoxic effects of pymetrozine were determined with mitotic index (MI), proliferation index (PI), and nuclear division index (NDI) evaluations. The cells were treated with 5, 10, 20 and 40 μg/mL pymetrozine for 24 and 48 hours. SCE/Cell, CA/Cell, abnormal cell (AC), MN, and micronucleated binuclear cell (BNMN) frequencies were determined by microscopic analysis of the preparations. Obtained data were compared with the control group by using SPSS package programme (17.0). In the SCE frequency, there was a statistically significant increase only in the cells treated with the 20 µg/mL pymetrozine (P0,05). As a result; according to the data obtained from this study, pymetrozine had genotoxic effect and also weak cytotoxic effect in human peripheral lymphocytes.