Bazı elementlerin k tabakası soğurma kıyısı sıçrama oranı ve sıçrama faktörlerine kimyasal etkilerin belirlenmesi
Determination of chemical effects on some elements absorption edge jump ratio and jump factor
- Tez No: 446669
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada 3d elementlerinin bazı bileşikleri için, Kα X-ışını üretim tesir kesitleri, K kabuğu floresans verimleri (WK), Kβ/Kα şiddet oranları ile toplam atomik soğurma tesir kesitleri (σt) ve toplam (Compton + Coherent) atomik saçılma tesir kesitleri (σts) floresans parametreleri kullanılarak, K kabuğu soğurma sıçrama oranları ve sıçrama faktörleri hesaplanmıştır. Toplam atomik soğurma tesir kesitleri (σt) ve toplam (Compton + Coherent) atomik saçılma tesir kesitleri (σts) XCOM veri programından teorik olarak hesaplandı. 3d elementleri ve bileşiklerinin deneysel Kα X-ışını üretim tesir kesitleri, Kβ/Kα şiddet oranları ve deneysel K kabuğu floresans verimleri (WK) kullanılarak hesaplanmıştır. K kabuğu absorpsiyon sıçrama faktörleri ve sıçrama oranları farklı 3d bileşikleri için kimyasal etkilerden dolayı değişmektedir. Elde edilen değerler saf elementler için teorik ve deneysel değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The chemical effects on the K-shell absorption jump factors and jump ratios for 3d elements were investigated. We have used the fluorescence parameters such as atomic total and scattering cross sections, Kα production cross sections, Kβ/Kα X-rays intensity ratios and WK the K shell fluorescence yields . The theoretical atomic total and scattering cross sections are computed from the XCOM data program. Kα X-ray production cross-sections were calculated using the experimental values for 3d elements and compounds. We were used the experimental Kβ/Kα intensity ratios and K shell fluorescence yields WK. K-shell absorption jump factors and jump ratios are changed by chemical effect for different 3d compounds. The obtained values are compared with theoretical and experimental ones for the pure elements.