Menzelet Baraj Gölü'nde (Kahramanmaraş) yaşayan Silurus glanis (Linnaeus, 1766) bireylerinin karaciğer dokusu yağ asidi bileşiminin mevsimlere göre incelenmesi
Determination of fatty acid composition in liver tissue of Silurus glanis (Linnaeus, 1766) according to sesonal variations, living in the Kahramanmaras Menzelet Dam Lake
- Tez No: 446668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL DIRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ekonomik öneme sahip balıklardan Siluridae familyasına ait yayın balığı olarak bilinen Silurus glanis, 2012-2014 yılları arasında Kahramanmaraş Menzelet Baraj Gölü'nden temin edilmiş ve karaciğer dokularındaki yağ asidi bileşimlerinin mevsimlere ve eşeye göre değişimi gaz kromatografisi ile belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Silurus glanis'in dişi ve erkek bireylerinin karaciğer dokularındaki yağ asitlerinin mevsimsel değişimi arasındaki farklılıklar toplam SFA, MUFA ve PUFA değerlerinde istatistiksel olarak önemli düzeyde tespit edilmiştir. Toplam doymuş yağ asidi (SFA) oranı en yüksek (% 60.62) kış mevsiminde dişi bireylerde tespit edilirken, toplam tekli doymamış yağ asidi (MUFA) en fazla (% 50.58) ilkbaharda erkek bireylerde, toplam PUFA oranı ise en fazla (% 26.40) sonbaharda dişi bireylerde tespit edilmiştir. Dişi ve erkek bireylerde toplam omega-3 yağ asidi (% 9.72-5.36, % 9.98-5.2) ve omega-6 yağ asitleri (% 8.95-1.88, %2.15-8.41) asitleri en fazla sonbahar mevsiminde tespit edilmiştir. Beslenmede oldukça büyük öneme sahip olan omega-3/omega-6 oranı en yüksek kış mevsiminde dişi bireylerde 0.94-5.17 oranında saptanmıştır. Omega-3 ve omega-6 yönünden zengin olan Silurus glanis'in diyetteki alımının artırılması ve sonbahar ile kış mevsimlerinde tüketilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Silurus glanis, known as the European Catfish belonging to the Siluridae family have economically important. The samples were collected from the Kahramanmaraş Menzelet Dam Lake between the 2012-2014 years. Changes in fatty acid composition of liver tissues were determined by gas chromatography according to the seasons and sexual. As a result of this study, seasonal changes of the fatty acids as total SFA, MUFA and PUFA in the liver tissue of male and female members of Silurus. glanis L. were determined as statistically significant. Total saturated fatty acid (SFA) ratio were detected as the highest (60.62%) in the winter female members. Total monounsaturated fatty acid (MUFA) was detected as highest (50.58%) in male individuals at spring, while the total PUFA ratio (26.40%) was determined in female individuals in the fall. Total omega-3 fatty acids in both male and female individuals (9.72-5.36%, 9.98-5.2%) and omega-6 fatty acids (8.95-1.88%, 2.15-8.41%) were determined highest at autumn. Omega-3/omega-6 has a very great importance in the diet, female individuals had the highest ratio between the 0.94-5.17 in the winter. Silurus glanis is recommended for dietary intake because of rich omega-3 and omega-6 and consumed in fall and winter seasons.