Yersel lazer tarayıcı ile orman yollarında üst yapının zamansal değişiminin belirlenmesi
Determination of temporal changes on forest road pavement with terrestrial laser scanner
  1. Tez No: 446702
  2. Yazar: ANIL ORHAN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİR, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ulaşım, Forestry and Forest Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, orman yolu üst yapısında meteorolojik etkenlere bağlı olarak meydana gelen degredasyonlar ile meteorolojik etkenler arasındaki ilişkilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma alanı olarak İÜ Orman Fakültesi Araştırma ve Uygulama Ormanı'nda bulunan üst yapılı bir orman yolunun 100 m'lik bölümü seçilmiştir. Degredasyon miktarlarının belirlenmesi için yersel lazer tarayıcı kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde bir yıl (üç aylık periyodlar halinde) süreli alansal degredasyona ait incelemede toplam 594,8 m2 aşınma (ortalama -49,56 m2/ay – (-1,65) m2/gün), ve 703,2 m2 birikme (ortalama 58,6 m2/ay – 1,95 m2/gün) olduğu tespit edilmiştir. Araştırma alanımızda, bir yıl (üç aylık periyodlar halinde) süreli hacimsel degredasyona ait incelemede toplam 6,15 m3 (ortalama 0,51 m3/ay – 0,017 m3/gün) birikme, -8,99 m3 aşınma (ortalama -0,75 m3/ay – (-0,025) m3/gün) olduğu tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre alansal ve hacimsel degredasyon miktarlarının zamansal olarak farklılık göstermekte olduğu ve önemli derecede yağış şiddeti ve yağış miktarıyla ilişkili bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationships between meteorological factors and degredations depend on meteorological factors on forest road pavement. A section of 100 m long paved road was selected in İU Faculty of Forestry Research and Application Forest as study area. A terrestrial laser scanner was used to determine the amount of degredation. As a result of areal degredation assesment, total of -594,8 m2 of wearing (mean -49,56 m2 / month – (-1,65) m2 / day) and 703,2 m2 of accumulation (mean 58,6 m2 /month- 1,95 m2 day) was determined for the examination of one year (three month periods). A total of 6.15 m3 (mean 0.51 m3 / month- 0.017 m3 / day) accumulation, -8.99 m3 wearing (mean -0.75 m3 / mount -(-0,025) m3/day) was observed in the study of our research area for one year (three mount periods) based on volumetric degredation assesment. In addition, it was found that the amount of areal degradation and volumetric degradation varies with time and it is related to rainfall intensity and rainfall amount at significant levels.