Yıldız Koyu'nda (Gökçeada) bulunan balık topluluklarının dağılımlarının sualtı görsel sayım tekniği ile belirlenmesi
Determination of the fish assemblages distrubition in the Yıldız Bay (Gökçeada, Turkey) by visual census techniques
- Tez No: 446703
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizin tek deniz rezerv alanı olarak kabul edilen Gökçeada Deniz Parkı sınırlarında yer alan Yıldız Koyu'nda bulunan balık türlerinin, zamansal-uzamsal dağılımlarının bolluk verisi ile birlikte ortaya koyulması, topluluk yapılarının temel abiyotik parametreler ve habitat ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 0-5 m, 5-10 m ve 10-15 m derinlik aralıklarında bulunan Taş, Kaya, Posidonia oceanica ve Kum habitatları ile ilişkili balık topluluklarının incelendiği çalışmada SCUBA tekniği ile Sualtı Görsel Sayım metodu uygulanmıştır. Gözlenen balık türlerinin bolluk verisi kaydedilmiş, verinin standardizasyonu için 4x25 m boyutlarında transektler kullanılmıştır. Transekt uzunluğunun belirlenmesinde bir dalıcının palet vuruş sayısı kullanılmıştır. Araştırma boyunca toplam 255 transekt sayımı yapılmış ve replikasyonların ortalaması alınarak 91 transekt istatistik uygulamalarda kullanılmıştır. Sualtı gözlemleri sonucunda tümü kemikli balıklardan olmak üzere 64 tür belirlenmiş ve bunların 50'si incelenen transektler içinde gözlenmiştir. 6 aylık gözlem periyodu sonucunda toplam 85.342 bireyin sayımı yapılmış, Coris julis, Diplodus vulgaris ve Symphodus tinca türlerine tüm dalışlarda rastlanmıştır. Uygulanan çeşitlilik indekslerine göre Temmuz ve Eylül ayları en yüksek değere sahiptir. Ayrıca, Kum habitat da en yüksek çeşitlilik değerlerinin gözlendiği habitat tipidir. Bolluk verisi ile hazırlanan benzerlik analizlerinde, hem derinlik aralıkları hem de habitat tipleri arasında net olmayan ayırımlar saptanmıştır. Bu çalışma, ülkemizde bulunan tek sualtı rezervi olan Gökçeada Deniz Parkı'nın balık türleri ile ilgili ilk kapsamlı sualtı gözlem çalışmasıdır. Balıkçılık kaynaklarının arttırılması için etkili bir yöntem olarak kabul edilen sualtı rezervlerinin etkilerinin anlaşılabilmesi ve rezerv alanlarının ülkemizde yaygınlaştırılabilmesi için bu çalışmaların önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to reveal the spatio-temporal distribution of the fish assemlages and to evaluate the relationship between the basic abiotic parameters and the habitat of the community structures in the Yıldız Bay, which is located within the borders of the Gökçeada Marine Park. Underwater Visual Census method has been applied with SCUBA technique in studying Stony, Rocky, Posidonia oceanica and Sandy habitats in 0-5 m, 5-10 m and 10-15 m depth ranges. Abundance data of fish species were recorded and 4x25 m transects have been used for the standardization of this data. The length of transects has been determined by the number of strokes of a diver's fin. Out of 255 transects in total, the mean value of the replications have been calculated, hereat 91 transects have been used in statistical analyses. As a result of underwater observations, 64 bony fish species were identified, of which 50 species have been observed in the transects. 85,342 individuals have been censused of these 50 species. Coris julis, Diplodus vulgaris and Symphodus tinca species have been observed in every dive. According to the diversity indices applied, July and September have the highest value. In addition, sandy habitat is the type of habitat where the highest diversity values have been observed. In the similarity analyzes prepared with the abundance data, inexplicit differences were found between both depth ranges and habitat types. This study is the first comprehensive underwater observation study of fish species of the Gökçeada Marine Park which is the only underwater reserve area in Turkey. It is believed that these studies are important for understanding the effects of underwater reserve areas, which are accepted as an effective method for increasing fisheries resources, and for spreading them in our country.