Reissner-Nordström-AdS karadeliklerinin genişletilmiş faz uzayındaki termodinamik özellikleri
Thermodynamic properties of Reissner-Nordström-AdS black holes in the extended phase space
  1. Tez No: 446701
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖKCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde, öncelikle Joule-Thomson (JT) etkisi Reissner-Nordström-AdS (RN-AdS) karadelikleri için çalışılmıştır. Reissner-Nordström-AdS karadelikleri için sadece alt inversiyon eğrisinin bulunduğu gösterilmiştir ve van der Waals sistemlerinden farklı olarak bu eğri belirli bir noktada sonlanmamaktadır. Soğuma ve ısınma bölgeleri gösterilmiştir. Ayrıca olay ufkunun olmadığı çıplak tekilliğin JT genleşmesi için anlamlı olmadığı gösterilmiştir. İkinci olarak termal dalgalanma etkileri RN-AdS karadelikleri için çalışılmıştır. Bazı yeni termodinamik nicelikler elde edilmiştir ve hem analitik hem de nümerik olarak P-V kritiği termal dalgalanmaların varlığında incelenmiştir. Termal dalgalanmaların etkileri küçük karadelikler için kayda değerdir ve karadelikler belirli bir olay ufku değerinin altında var olmayabilirler. Kritik üsteller küçük termal dalgalanmalar için hesaplanmıştır. Son olarak, Tsallis-Renyi entropi modeli RN karadelikleri için düşünülmüştür ve bazı yeni termodinamik nicelikler elde edilmiştir. Faz geçişi AdS eğrilik yarıçapına benzeyen λ nedeniyle incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly Joule-Thomson (JT) effects for Reissner-Norström-AdS (RN-AdS) black holes were studied. It was showed that there is only a lower inversion curve for RNAdS black holes and this curve does not terminate any certain point, unlike van der Waals system. Cooling and heating regions were shown. It was also denoted naked singularity which is not sensible for JT expansion due to the lack of event horizon. Secondly, thermal fluctuations effects were studied for RN-AdS black holes. Some new thermodynamic quantites were obtained and both analytically and numerically P-V criticality was investigated in the presence of thermal fluctuations. Thermal fluctuations effects are remarkable for small black holes and black holes may not exist under a certain value of event horizon. Critical exponents were computed for small thermal fluctuations. Finally, Tsallis-Renyi entropy model was considered for RN black holes and some new thermodynamic quantities were obtained. Phase transition was investigated due to λ parameter which is simulating the AdS curvature radius.