Expression of key synaptic proteins in zebrafish (Danio rerio) brain following caloric restriction and its mimetic and their relationship with gender
Zebra balığı (Danio rerio) beynindeki anahtar sinaptik protein ifadelerinin kısa sureli kalori kısıtlaması ve kalori kısıtlaması taklitçisi ve cinsiyetle ilişkisi
- Tez No: 446724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MICHELLE MARIE ADAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaşlanma, fizyolojik işlevler ve metabolik süreçlerdeki azalmadır. Vücuttaki organlar arasında beyin, diğer organlara kıyasla nispeten yüksek oksijen ve glikoz tüketimi nedeniyle yaşla ilişkili değişikliğe karşı vücudun en savunmasız organıdır. Yaşlanma sürecinde yapısal ve kognitif değişiklikler meydana gelir. Yaşlanma ile beyninde ortaya çıkan sonuçların iyileştirilmesi için büyük bir çaba harcanmaktadır. Kalori kısıtlaması (KK), yaşla ilişkili olarak azalan kognitif fonksiyonları geliştirmede genetik olmayan tek müdahale olarak düşünülmektedir. Rapamisin (RAP), rapamisin memeli hedefi (mTOR) besin sinyal yolağını bloke ederek, KK'nın etkilerini taklit ettiği gösterilen aday bir ilaçtır. Bu çalışmanın ilk amacı, kısa süreli (4 hafta) KK ve RAP uygulamasının yaşlı ve genç, dişi ve erkek zebra balıklarındaki önemli sinaptik proteinler olan sinaptofizin, post-sinaptik yoğun protein 95 kD (PSD-95) ve gephyrinin protein ifadesine etkisine bakmaktır. Bu çalışmanın ikinci amacı ise glutamat reseptör alt birimlerinin (NR2B ve GluR2 / 3) ifadelerinin orta yaş zebra balığında cinsel dimorfik bir model gösterip göstermediğini araştırmaktır. Sonuçlar, önemli sinaptik proteinlerin ifadelerinin, KK ve RAP hayvan grupları, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmadığı ve glutamat reseptör alt birimlerinin ifadelerinin orta yaşlı dişi ve erkek zebra balıklarında birbirinden anlamlı olarak farklı olmadığını göstermiştir. Bu tez çalışmasında vurgulanan çalışmalar kısa süreli KK ve RAP tedavisinin, gephyrin, sinaptofizin ve PSD-95'in ifade düzeyinde bir etki gözlemlemek için çok kısa olduğunu ve orta yaşlı zebra balıklarındaki NR2B ve GluR2/3'ün ifadesinin cinsel dimorfik özellik göstermediğini göstermektedir. Başlangıç sonuçlarımız, anahtar sinaptik protein seviyelerinin yaşlanma süresince cinsiyetlerde ve KK müdahaleleri açısından sabit kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aging is a progressive decline of physiological functioning and metabolic processes. Among all the organs, the brain seems to be the most vulnerable part of the body to the age-related changes because of the relatively high consumption of oxygen and glucose as compared to other organs. Both structural and cognitive changes occur during the aging process. A great effort has been spent to ameliorate the outcomes occurring within the brain as a result of aging. Caloric restriction (CR) is considered to be the only non-genetic intervention which decreases age-related cognitive decline. Rapamycin (RAP) has become a candidate drug which was shown to mimic the effects of CR by blocking the nutrient sensing pathway, the mammalian target of Rapamycin, (mTOR) pathway. The first aim of this study was to investigate the expressions of key synaptic proteins; gephyrin, PSD-95 and synaptophysin, which are involved in the synaptic plasticity, after short term (4 weeks) CR and RAP interventions in young and old, male and female zebrafish. The second aim was to investigate whether the expression of glutamate receptor subunits, NR2B and GluR2/3, display a sexually dimorphic pattern in middle age zebrafish. It was found that there was no significant difference in the expression of key synaptic proteins between the CR and RAP animal groups as compared to the ad libitium (AL) fed group and also no significance was found in the expression of NR2B and GluR2/3 in middle aged male and female zebrafish. Highlighted studies in this thesis demonstrate that short term (4 weeks) of CR and RAP treatments were too short to observe an effect in the expression level of gephyrin, synaptophysin and PSD-95, and in the middle age, expression of NR2B and GluR2/3 did not display sexually dimorphic pattern. Our initial results of key synaptic protein levels indicate that they are stable throughout aging with respect to gender and CR interventions.