Karagöz gazetesi numara 1-18
The Karagoz newspaper (volume 1-18)
  1. Tez No: 446780
  2. Yazar: BİLGEHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Gazete siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel güncel gelişmelerden kamuoyunu haberdar etmek amacıyla günlük ya da belirli sürelerde çıkarılan yayındır. Gazetelerin geçmişi çok uzun bir tarihe dayanmaktadır. Ülkemizde ise gazetelerin yayın hayatına başlaması günümüzden bir asır öncesinde gerçekleşmiştir. Bu süreç içinde yayınlanan kısa ve uzun ömürlü birçok gazete ve mecmua, basın tarihindeki yerlerini almıştır. Osmanlı döneminde basın-yayın hayatı İstibdat yönetimi öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İstibdat dönemi öncesi birçok gazete ve dergi yayın hayatında aktif olarak yer almalarına rağmen, bu dönemde basına getirilen sansür ile basın-yayın faaliyetleri birtakım kısıtlamalar getirilmiştir. Ancak bu kısıtlama II. Meşrutiyetin ilanı ile birlikte sona ermiştir. Bu yeni dönemde Ali Fuad Bey'in imtiyaz sahipliğinde yayın hayatına başlayan Karagöz gazetesi, döneme damgasını vurmuştur. 1908 yılında ilk sayısını çıkaran gazete, zaman zaman yayınlarına ara vermek durumunda kalsa da, 1955 yılına değin çalışmalarını sürdürmüştür. Haftada iki defa yayınlanan ve toplam 4785 sayıya ulaşan gazete, dönemin en uzun soluklu yayınlarından biri olma özelliğine sahiptir. Dönemin edebi, felsefi, siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel güncel gelişmeleri hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz gazete, yazılı ve görsel kaynaklar açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Bu nedenle, çalışmamızda, Karagöz gazetesinin ilk sayısından on sekizinci sayısına kadarki sayılar özenle incelenmiş, transkripsiyonları yapılmış, değerlendirmelerde bulunulmuş ve dönemin basın tarihi hakkında bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The newspaper is published daily or at certain times in order to inform the public about political, economic, social and cultural developments. The history of the newspaper dates back to the very long history. In our country, the publication of newspapers took place a century ago. Many short and long-lived newspapers and magazines published during this period have taken place in the press history. In the ottoman period, the press-publication is divided into two before and after the period of autocracy. Although many newspapers and magazines were actively participating in publishing before the period of autocracy, censorship and press-publication activities were restricted in this period. But this restriction was abolished with the declaration of the Constitution II. During this period, the Karagöz Newspaper which started publishing life as the owner of Ali Fuad Bey's concession was of the top newspapers. The newspaper, which issued its first issue in 1908, continued to work until 1955 although it had to pause occasionally. The newspaper, which has been published twice a week and has reached a total number of 4785, is one of the longest running publications of its time. The newspaper is a very rich source in terms of written and visual sources that we may have knowledge about the current developments of literary, philosophical, political, social, economic and cultural period of the period. For this reason, in our study, from the first to the eighteenth issue of the Karagöz Newspaper, the volumes were carefully examined, their transcriptions were made, their evaluations were made, and information about the press history of the period was given, respectively.