Karagöz (1930-1938) siyasi, mizahi bir halk gazetesi
Karagöz, a political, humorous, folk newspaper
  1. Tez No: 160080
  2. Yazar: GÖZDE SEVİL KILIÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
“ Karagöz, (1930-1938) Siyasi, Mizahi Bir Halk Gazetesi ”hakkındaki tez çalışmasında gazetenin dönemin siyasal, ekonomik, kültürel ve toplumsal gelişmeleri ile basın yaşamını nasıl yansıttığının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmada 1930-1938 döneminin incelenmesinde bu yılların Atatürk'ün yönetiminde geçmesi etkili olmuştur. Gazete olarak Karagöz'ün seçilmesinde ise gazetenin uzun yıllar ayakta kalma başarısı göstermesi önemli bir nedendir. Çalışmada nitel içerik çözümlemesi yöntemi benimsenmiş ve şu varsayımlar doğrultusunda hareket edilmiştin J - Karagöz, Atatürk İlke ve Devrimlerini toplum içinde yayma ve benimsetme rolünü üstlenmiştir. Karagöz, dönemin iktidar partisinin iç ve dış politik alandaki karar ve uygulamalarının destekçisi olmuştur. -Karagöz, diğer basın organları için temsil edici bir niteliğe sahiptir. Çalışmanın birinci bölümünde Cumhuriyet yönetimi ile birlikte yurtta siyasal, toplumsal, hukuksal, kültürel, ekonomik alanda yaşanan değişimler ile iç ve dış politikadaki gelişmeler saptanmış, dönemin basın ve mizah yaşamı irdelenmiştir. Karagöz'ün doğuşu ve Gelişiminin anlatıldığı ikinci bölümde gazetenin yayım yaşamı boyunca yaşadığı dönüşüm anlatılmış buna ek olarak bu bölümde Karagöz'ün dönemin mizah yasanıma nasıl baktığı da yansıtılarak, gazetenin yönetimi haberleri ve karikatürleri ile desteklediği belirlenmiştir. Dördüncü bölümde gazetenin Türkiye'nin dış politikasını savunduğu görülürken beşinci bölümde Karagöz'ün hükümetin kültür, eğitim ve ekonomi politikası ile basın yaşamında meydana gelen gelişmeleri nasıl değerlendirdiği 224saptanmıştır. Son bölümde ise 1930- 1938 yıllarındaki Karagöz'e ilişkin genel bir değerlendirme yapılmıştır. 225
Özet (Çeviri)
This thesis is about“Karagöz, (1930-1938) a Political, Humorus, Folk Newspaper”is aimed to bring up how Karagöz, reflected 1930-1938 term's politic, economic, social, cultural and press life. Atatürk managed the country in 1930-1938 and İt is effectualed to examine 1930-1938 term. Karagöz lived for a long time sucesfully and İt is important to select this newspaper in this study. This study is appropriated content analysis. And it is assumed that: -Karagöz, took a role to spread and appropriate Atatürk' s princeples and revolutions. -Karagöz, supported CHP's interior and exterior policy. Karagöz, was a representative newspaper for other news paper. In the first chapter of the thesis it is fixed what was changed in politic, social, cultural life in 1930-1938.Moreover it is inspected this terms press and humor life. In the second chapter of the thesis which was told about Karagöz 's birth and improvement, was showed Karagöz 's variation in it's public life. In addition it is reflected how Karagöz, looked this term's humor life in this chapter m me third chapter of the thesis it is transfered how Karagöz reflected this terms interior politic improvement.Moreover it is determined that Karagöz, supported the government with its news and cortoon. 226In the fourt chapter of the thesis, Karagöz, defend Turkish foreign policy. In the fifth chapter of the thesis it is fixed that how Karagöz 's appraised, cultural, economic improvement and press life then in last chapter of the thesis it is exposed the general appraise about Karagöz in 1930-1938. 227