İşletmelerde iç denetim algılama ve uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik bir araştırma: Manisa ili örneği
Internal audit detection in business and a research on evaluation of applications: The case of Manisa
- Tez No: 446781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
İç denetim; işletmenin işleyişindeki aksaklık ve hataları gidermek, usulsüzlükleri tespit etmek, düzeltmek, işletme faaliyetlerini yasalara ve standartlara uygun hale getirmek, geliştirmek ve işletmeye katkıda bulunmak amacıyla tasarlanmış bağımsız, tarafsız, güvence ve danışma hizmeti sağlayan bir süreç olarak tanımlanır. Bu çalışmada iç denetim kavramı, iç denetimin gelişimi, işletmelerde iç denetim sistemleri, uygulamaları, süreçleri, standartları ve iç denetim alanında geliştirilen yeni anlayışlar ayrıntılı olarak incelenmiş ve denetimin önemi vurgulanmıştır. Anket uygulaması ile işletmelerde uygulanan iç denetim sistemlerine dair görüşler tespit edilmiştir. Sonuç olarak işletmelerin daha sık, daha titiz ve daha kapsamlı bir iç denetime ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inner control; deficiencies in the functioning of the company, to fix bugs, fraud to detect, fix, business operations with the law and make it conform to the standard, enhance and independently designed to contribute to objective, defined as a process that provides assurance and advisory. In this study, the concept of internal audit, after operating in the internal control systems, internal audit practices, nternal control systems in businesses , applications, processes , standards and new insights developed in the field of internal auditing are examined in detail, it is emphasized the importance of the audit. living in company with the survey on the implementation of internal control systems opinions were identified. As a result, enterprises more often, it was determined that a more rigorous and more comprehensive internal audit.needed