Aliya İzzetbegoviç'te din-siyaset ilişkisi
The bond between religion and politics through Alija Izetbegovic's thoughts
  1. Tez No: 446815
  2. Yazar: DZEMIL PASIC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİRGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada XX. yüzyılda dünyaya gelen ve Balkanların siyasî sahnesinde silinmez izler bırakan Aliya İzzetbegoviç'in hayatı, yetiştiği coğrafya ile düşünce dünyasının oluşumu ve yapısı, siyaset, din tasavvuru konuları ele alınmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde XX. yüzyılda Bosna Hesek'teki siyasî hareketler ele alınmakta ve bununla beraber Aliya İzzetbegoviç'in gençlik çağından vefatına kadar ana hatlarıyla hayatına ve siyasî mücadelesine yer verilmektedir. İkinci bölümde Aliya İzzetbegoviç'in düşünce dünyasının oluşumunu etkileyen faktörler ve yazdığı eserlerinden yola çıkarak varlık, insan, ahlâk gibi kavramlar hakkındaki görüşleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde semavi dinlerin, din-siyaset ilişkisine dair ortaya koydukları ve İzzetbegoviç'in din-siyaset ilişkisi ile ilgili düşünceleri değerlendirilmektedir. Bahsedilen üç bölümden sonra bu çalışma, sonuçta genel bir değerlendirme ile bitmektedir.
Özet (Çeviri)
This master`s thesis is considering life, exploring initial thoughts, the influence of enviroment on structural forms of these thoughts, and the way of understanding politics and religion of Alija Izetbegovic, born in the 20th century, in which he has left an unerasable and unforgetable trace on the political scene in the Balkans region. In the first part of the master's thesis, amongst political movements in Bosnia and Herzegovina during the 20th century, there are also fragments reviewing Alija Izetbegović's life; since his youth till his death, including his political struggles. Considering factors which influenced Alija Izetbegović's thoughts and his written works, the second part of the master's thesis, studies his thoughts about concepts like the sole purpose of existence, human itself and morals. Starting from the understanding and interpretation of religion and politics, the third part of the master's thesis is reviewing the relation between religion and politics, which has a key role on Alija Izetbegovic's world of thoughts. Regarding the third part, it is majorly reviewing the role of monotheistic religions and their increasing attention to politics. This master's thesis is summarized with a general conclusion.