Fâtiha Sûresi'nin Arap dili açısından tahlili
The analysis of Surah Fatiha in terms of Arabic language
- Tez No: 446816
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bir giriş ve iki bölümden oluşan tez çalışmamızın giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve araştırmada takip edilen yöntemler kısaca izah edilmiştir. Birinci bölümde, Fâtiha sûresinin 1-4. ayetleri lügat, sarf, nahiv, belâgat yönünden değerlendirilmîştir. İlkin âyetlerde geçen kelimelerin kökleri, kök anlamları, bu kelimelerle eş anlamlı gibi görünen kelimeler incelenmiş ve aralarındaki farklar izah edilmeye çalışılmıştır. Ardından bu kelimelerin iştikakı, vezinleri değerlendirilmîştir. Sonrasında ise âyetlerin i'rabı, i'rab farklılıkları, i'rab farlılıklarının âyetlere kattığı anlam izah edilmîştir. Son olarak da âyetlerde yer alan belâgat konularına kısaca değinilmîş, âyetler ele alınırken de belâgat yönleri izah edilerek i'caz yönüne işaret edilmîştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise sûrenin 5-7. ayetleri birinci bölümde olduğu gibi lügat, sarf, nahiv, belâgat yönünden tahlil edilmîştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the subject, the importance and the aim of the research and the methods, which is used in the research, was briefly explained. In the first chapter, the first 4 verses of Fatiha Surah were evaluated in terms of sarf (morphology), lügat (word), nahiv (syntax) and belagat (rhetoric). First, the roots and lexical meanings of the words and some words which are synonyms with these words and their differences were tried to described. Then, the etymology (iştikak) and rhythm (vezin) of these words were evaluated. After that, the i'rab of verses, the differences of these i'rabs and their contribution to understanding of verses were explained. Finally, the subjects of belagat in the verses were shortly mentioned and the aspect of i'caz of verses were indicated by being explained the belagat of verses. In the second chapter, the rest of verses (5-7) of Fatiha Surah were construed in terms of sarf (morphology), lügat (word), nahiv (syntax) and belagat (rhetoric) as it was in the first chapter.