Beled Sûresi ışığında olumlu ve olumsuz insan tipleri
Positive and negative types of people in the light of Surat al-Balad
  1. Tez No: 446817
  2. Yazar: VALMIRE BATATINA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'de 90. sûre olarak yer alan Beled Sûresi, 20 âyetten oluşan kısa bir sûre olmasına rağmen içerdiği konular kapsamlıdır. Bu tezde, sûrenin tefsiri ve onun ışığında olumlu ve olumsuz insan tipleri araştırılmaya çalışıldı. Araştırma, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Beled Sûresi hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Bu açıklamaları yaparken Kur'ân-ı Kerîm başta olmak üzere, sûre ile ilgili açıklama yapılan diğer eserlere başvurulmuştur. İkinci bölümde sûrede mevcut olan bazı kelime ve ıstılahlar izah edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra mevcut olan Rivâyet ve Dirayet tefsirlerinden faydalanarak sûrenin tefsiri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, sûre ışığında olumlu ve olumsuz insan tipleri araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the 90th surah of the Quran, Surah Al-Balad contains 20 ayats and despite the fact of its being a short surah, its topics are very comprehensive. In this study it was aimed to investigate the exegesis of the Surah Al-Balad and the positive and negative kinds of people in its light. This thesis consists of an entry, three chapters and a conclusion. In the first chapter there are given some general details about Surah Al-Balad. While doing these descriptions it was applied to other researches that have to do with this surah and particularly the Quran. In the second chapter it was aimed to explain some words and terminologies of the surah. Afterwards it was worked on the surah's exegesis by using diraya (rational) tafsirs and rivaya (narrative) tafsirs. As for the third chapter it was aimed to research the positive and negative types of people according to Surah Al-Balad.