Küresel finansal kriz dönemlerinde çalışma sermayesi yönetiminin firma performansına etkisi: BIST imalat sanayi endeksinde bir çalışma
The effect of directing the working capital management on company performance in global financial crisis periods: A study in BIST production sector
  1. Tez No: 446858
  2. Yazar: FAZLI IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KENDİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Çalışma sermayesi, işletmelerin kısa vadeli yatırımlarını ifade etmektedir. Aktif içinde önemli bir büyüklüğe sahip olan çalışma sermayesi, işletmeler için hayati öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, ABD'de ortaya çıkan ve küreselleşmenin sonucu olarak tüm ülkelerde etkisini gösteren 2008 küresel finansal krizinin BIST İmalat sanayinde işlem gören firmaların çalışma sermayesi yönetiminin firma performansına etkilerini belirlemektir. Çalışmanın birinci bölümünde finansal kriz kavramı, küreselleşme, finansal krizin nedenleri, türleri, öncü göstergeleri, kriz modelleri, işletmelere etkileri ve 2008 küresel finansal krizinin işletmelere ve Türkiye'ye etkilerine değinilmiştir. İkinci bölümde çalışma sermayesinin tanımı, önemi, unsurları, çeşitleri, özellikleri, finanslama stratejileri, kaynakları, hesaplanmasında kullanılan yöntemler, etkileyen faktörler ve yeterlilik analizine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, çalışma sermayesi yönetiminin firma performansına etkisi ile ilgili literatür çalışmalarına değinilmiş ve uygulama yapılmıştır. Çalışma sermayesi yönetiminin firma performansına etkilerini belirlemek için finansal oranlar kullanılmıştır. Bu araştırma için 2005-2014 yılları arasında kesintisiz işlem gören ve düzenli olarak verilerine ulaşılabilen 133 imalat firması araştırmaya dâhil edilmiştir. 2005-2014 yılları arasında faaliyet gösteren 133 firmanın üçer aylık dönemler halinde mali tablolarından oluşan panel veri seti kullanılmıştır. 2005, 2006 ve 2007 yılları kriz öncesi dönem, 2008, 2009, 2010 ve 2011 yılları kriz dönemi ve 2012, 2013 ve 2014 yılları kriz sonrası dönem olarak araştırmaya alınmıştır. Kriz öncesi dönem, kriz dönemi ve kriz sonrası dönem ayrı ayrı araştırılmış ve en son olarak 2005-2014 dönemi bütün olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The working capital has expressed current investments of companies. The working capital constituting the large amount of active capital has essential importance for companies. Main goal of this study is to determine the effects of directing the working capital management on performance of companies which are treated in BIST production sector during the 2008 global financial crisis derived from USA and affecting all countries over the world as a result of globalization. In first part of the study, the phenomena namely, financial crisis, globalization, the reasons, kinds, frontier symptoms, crisis models and effects on companies of financial crisis and the effects of 2008 global financial crisis on companies and Turkey were discussed. In the second part, the description, importance, components, kinds, peculiarities, finance strategies, funs of working capital and the methods used to calculate it, the factors affecting it and competence analyses were mentioned. In the third part, current literature on effects of directing working capital management on company performance was discussed and application was performed. Financial rates were used to determine the effects of directing working capital management on company performance. A total of 133 production companies which have been treated continuously between 2005-2014 years and have diffused their production data were included to this study. Panel data sets, consisted of financial statements as three months periods for the 133 companies were used. 2005, 2006 and 2007 years were treated as period before crisis, 2008, 2009, 2010 and 2011 years were treated as crisis period; 2012, 2013 and 2014 years were treated as period after crisis. Period before crisis, crisis period and period after crisis were searched separately. Consequently the period between 2005-2014 years was evaluated as a whole.