Çalışanların fikri mülkiyet hakkı
Intellectual property right of workers
- Tez No: 446930
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Fikri mülkiyet hakları, fikri haklar ve sınai haklardan oluşmaktadır. Fikri hakların konusu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda düzenlenen eserler; sınai hakların konusu ise marka, patent, coğrafi işaret, endüstriyel tasarım, entegre devre topografyası, yeni bitki çeşitleridir. İşçi, hizmetli, memur ve işveren kavramları bazı düzenlemelerde(özellikle kanun hükmünde kararnameler) tanımlanmıştır. Bunun dışındaki metinler bakımından genel hükümlere başvurulacaktır. Sınai haklara ilişkin hükümlerde işveren hak sahibi olarak düzenlenmişken, FSEK' te meydana getirilen eserler üzerindeki hakları kullanmaya yetkili kılınmıştır. Kullanma yetkisi sadece eser sahipliğinden kaynaklanan mali haklar bakımından geçerlidir
Özet (Çeviri)
Intellectual property rights comprise of copyrights and industrial rights. Subject matters of copyrights are works are regulated in Law On Intellectual And Artıstıc Works; subject matters of industrial rights are trademark, patent, geographical indications, industrial designs, integrated circuit topographies and new plant varieties. Some statues (particularly statutory degrees) determine employee, servant, public employee and employer terms. In terms of others, general provisions applied. In the provisions related to industrial rights, employer is accepted owner of rights, but in Law On Intellectual And Artıstıc Works he is only entitlet to exploit rights upon Works. Power to use is only valid in terms of financial rights arised from ownership.