Italo Calvino'nun 'Örümceklerin Yuvalandığı Patika' adlı eserinde İtalyan yeni gerçekçiliği ve otobiyografik ögeler
Italian neorealism and autobiographic elements in 'The Path to the Spiders' Nests' by Italo Calvino
  1. Tez No: 446931
  2. Yazar: GÜZİN MOLO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Italo Calvino'nun“Örümceklerin Yuvalandığı Patika”romanının Yeni Gerçekçilik Akımı yönünden incelenmesi ve otobiyografik ögelerin açığa çıkarılması çalışmamızın konusunu oluşturur. Gerçekleri anlatırken hayal gücünü kullanmaktan çekinmeyen ve onu en iyi şekilde kullanan yazarlardan biri olan Calvino, bu romanında da yarattığı masalsı havayla hem kendi yaşamından hem de hayatında önemli izler bırakan insanlardan bir takım kesitler kullanıp İkinci Dünya Savaşı sırasında partizanların yaşamını ve çektiği zorlukları bir çocuğun gözünden anlatarak okuyucuya yalın bir dil ve üslupla sunar. Calvino, okuyucuya halktan insanların başkahraman olduğu bir hikaye anlatır. Ancak otobiyografik bir roman yazmayı tercih etmese de, baş kahraman hikayeyi yaşamış olan kendisidir, böylece yazarın hayatı partizan hareketine katılımından doğan“Örümceklerin Yuvalandığı Patika”nın her sayfasında vardır. Calvino çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği yer olan Liguria topraklarını kendi deyimiyle bir manzara yaratarak romanında ustalıkla kullanır. Çocukluğunu doğayla iç içe geçiren küçük Calvino'nun maceraları,“Örümceklerin Yuvalandığı Patika”nın başkahramanı olan Pin'in maceralarının arka planını oluşturur. Sonuç olarak bu çalışma yarattığı hikaye aracılığıyla politik düşüncelerini dile getirme fırsatı bulan Calvino'nun partizanlık yaptığı dönemin daha iyi anlaşılması bakımından yararlı bir kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The main topic of this study is the analysing of“The Path to the Spiders' Nests”by Italo Calvino in terms of Neorealism and displaying its autobiographic elements. In this novel, Calvino who is one of the best authors that does not hesitate to use his imagination in the best way when telling realities, presents the partisans' life and their struggles during World War II through a child's eyes by using both his own life and a part of people's lives who left important traces in his life, with a simple language and wording. Calvino tells a story to the reader in which middle-class people are the protagonists. Although he does not prefer to write an autobiographical novel, he is the protagonist of this story. In this way, one can read the author's life on every page of the novel,“The Path to the Spiders' Nests”which results from his participation to Partisan Movement. Calvino uses expertly the land of Liguria where he spent his childhood and youth by creating a landscape with his own words. Adventures of young Calvino, who lived in the wild in his childhood, form the background of Pin's adventures who is the protagonist of“The Path to the Spiders' Nests”. As a result, this study will be a useful resource for a better understanding of Calvino's period of partisanship where he finds the opportunity to express his political thoughts through his story.