Özel Hukuk ilişkisi içerisinde çalışanların buluşlarında bedel hakkı
Remuneration in employee invention in Private Law relationship
  1. Tez No: 792451
  2. Yazar: FERİDE ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Patent hukukuna göre, buluş onu gerçekleştiren çalışana ait olur. İş hukukuna göre ise buluş işverene ait olacaktır. İşverenin ve çalışanın, çalışan buluşu üzerindeki menfaatleri çatışmaktadır. Taraflar arasında menfaat dengesini sağlamak amacı ile çalışana ücretten ayrı bedel ödenecektir. Bu çalışmada; İş Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku ve Patent Hukuku ışığında özel hukuk ilişkisi içerisinde çalışanların buluşlarında bedel hakkı incelenmiştir. Çalışmada; ilk olarak buluşun tarihsel gelişimi ve buluşa ilişkin kanuni düzenlemeler, akabinde işçi buluşuna ilişkin kavramlar, işçi buluşları çeşitleri ile işçi buluşlarının hüküm ve sonuçları, son bölümde ise çalışan buluşlarında bedel hakkı, bedelin hesaplanması ve uyuşmazlık çözüm yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to patent law, invention belongs to employee who made it. According to labor law, the invention belong to the employer. The interests of the employer and the employee on employee invention will conflict. In order to ensure the balence of interests between the parties, the employee will be paid a separate remunaration from the wage. In this study, analyses,“ Remuneration In Employee Invention In Private Law Relationship”in the light of Labor Law, Intellectual Property Law and Patent Law. In this study, firstly the historical development of the invention and regulations the invention were examined. And then, concepts related to employee invention, class of employee inventions, the rules and consequences of employee inventions were examined. In the last part, the right of remunaration in the employee invention, calculation of the remuneration and methods of the settling disputes were examined in the employee inventions.