Hayran Hanım Dünbüli: Hayatı, eserleri ve Türkçe şiirleri
Hayran Khanim Dunbuli: Her life, works and Turkish poems
- Tez No: 446933
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 490
Özet
Tezimizin konusu İran'ın Azerbaycan bölgesinde yazıp yaratmış olan“Hayran Hanım Dünbüli'nin Hayatı, Eserleri ve Türkçe Şiirleri”olduğu için ilk önce XIX. yüzyılda İran ve Azerbaycan'ın kısaca siyasi tarihi, edebi-düşünsel hayatı ve akımlarına değinilmiş, bu dönemde eserler vermiş olan kadın ediplerinden 37'i tanıtılmıştır. Ardından Hayran Hanım'ın (1780-1850) hayatı ve edebi kişiliği irdelenmiştir. Elde ettiğimiz yazma metnin transkripsiyonu yapıldıktan sonra ise metnin ayrıntılı dizin ve sözlüğü hazırlanmıştır. Tezin sonuna ise ilgili yazma metnin fotoları eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the subject of our thesis is“Hayran Khanim Dunbuli's Life, Works and Turkish Poems”, firstly all the political history, literary and intellectual life of Iran and Azerbaijan in the 19th century are discussed and thirty seven female writers who wrote works on this era are introduced. There after, Hayran Khanim's (1780-1850) life and her literary personality are examined. After the transcripting the manuscript that we obtained, a detailed index and a lexicon are prepared. At the end of the thesis, the pictures of the manuscript was added.