Yabancı dil öğretiminde bilişsel stratejilerin kullanımında farkındalık geliştirmenin okuma becerisine etkisi
The effect of awareness raising about using cognitive strategies in foreign language teaching in students' development of reading comprehension skills
  1. Tez No: 446937
  2. Yazar: GÜLPER GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SILA AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, yabancı dil öğretiminde bilişsel stratejilerin kullanımında farkındalık geliştirmenin, öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin gelişimine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İngilizce hazırlık programında öğrenimlerini sürdürmekte olan toplam 77 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, deney gruplarına 11 hafta süreyle bilişsel strateji eğitimi uygulanmıştır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz desen (ÖSKD) benimsenmiştir. Seçkisiz atama ile belirlenmiş 2 deney ve 2 kontrol grubuna öntest ve sontest uygulanmış, uygulama sürecinin bitiminde ise ortalamalar arası farklar test edilmiştir. Bilişsel stratejilere yönelik farkındalık kazandırma amaçlı eğitimin uygulandığı İngilizce sınıflarının öntest sontest karşılaştırması ile kontrol gruplarının öntest sontest karşılaştırması arasında anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin bilişsel stratejilerin kazandırılması eğitimine yönelik görüşlerinin neler olduğu araştırılmıştır. Tezden elde edilen sonuçlara göre, bilişsel stratejiler temelli eğitimin sonrasında, öğrencilerin okuma becerisindeki erişileri açısından öntest ve sontest puanları arasında ve deney grubuyla kontrol grubunun sontest puanları arasında anlamlı fark bulunmaktadır. Tez için oluşturulan bilişsel strateji izlencesinin, katılımcılarda olumlu etki yarattığı ve bu uygulamaya yönelik görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of awareness raising about using cognitive strategies in foreign language teaching in students' development of reading comprehension skills. To this end, the training about cognitive strategies was conducted for 11 weeks with 77 students studying in English preparatory school program. The randomized pre-test and post-test control group design was designed for this research. A pre-test and a post-test were used for 2 experimental and 2 control groups with random sampling, and then after the training the statistical differences were tested based on the test scores of the experimental and control groups. This thesis aims to investigate if there is a significant difference between the achievement scores of experimental and control groups. The experimental group was exposed to a training which is based on awareness raising about using cognitive strategies. Moreover, it aims to determine the views of participants on a training about cognitive strategies. The results show that there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group in terms of their achievement in reading skill, and the post-test scores of the both experimental group and control group in favor of the experimental group after the training about cognitive strategies in both experiments. Also, this study has found that the training about cognitive strategies had a positive impact on the participants and overall, their opinion was positive about the experiment.