Bağımsız denetimin KOBİ'lerin kurumsallaşmasındaki rolü üzerine bir araştırma: Manisa ili örneği
A study on the role of independent auditors in institutionalization of the SMEs: Manisa case
  1. Tez No: 446952
  2. Yazar: AYŞE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
KOBİ'ler, istihdama, ihracata ve üretime katkısı bakımından, ülke ekonomisinde büyük öneme sahiptirler ve hızla değişen ve gelişen dünya ticaret hayatına adapte olmak durumundadırlar. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile KOBİ'ler için, belirli kriterler çerçevesinde bağımsız denetim ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışma ile Manisa ilindeki KOBİ'lerin bağımsız denetime bakış açıları, kurumsallaşma düzeyleri ve bağımsız denetimin, kurumsallaşma düzeyine olası etkileri hakkında araştırma yapılmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümde genel hatlarıyla bağımsız denetim, KOBİ kavramı, kurumsallaşma ve KOBİ'lerin kurumsallaşması üzerinde durulmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Ayrıca, Manisa ilinde uygulanan alan araştırmasına ilişkin, istatistiki bulgulara ve bu bulguların değerlendirilmesine yer verilmiştir. Fonksiyonel veriler, One Way Anova testi, One Sample t testi, Independent One Sample t testi ve Ki-Kare testi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak KOBİ'lerin bağımsız denetime sıcak bakmadıkları ve dolayısıyla bağımsız denetimin kurumsallaşmaya olumlu bir etki sağlayacağını düşünmedikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SMEs, which have great significance in our country's economy due to their contribution to employment, export and production, are bound to adapt to the rapidly changing and developing world trade. Relevant arrangements have been made regarding independent audit within certain criteria for SMEs by the new Turkish Commercial Code. Approach of SMEs within the Manisa province on independent audits, the institutionalization levels and the possible effects of independent audit on the level of institutionalization were researched in this study. Independent audit with the general outlines, the concept of SME, institutionalization and institutionalization of the SMEs were discussed in the first two parts of the study. Face to face survey technique, one of the qualitative research methods, was employed in the study. Furthermore, our study includes statistical findings as to the field research applied in Manisa province and the evaluation of these findings. Functional data were analyzed through utilization of One-Way ANOVA test, One-Sample t-test, Independent One-Sample t-test and chi-square test. The result of the study revealed the fact that the SMEs did not lean towards the idea of independent audit and therefore they did not believe that independent audit would have a positive effect on institutionalization.