Zararlı vergi rekabeti kapsamında vergi matrahı aşındırması ve sınır ötesi kar aktarımı uygulamalarının değerlendirilmesi
Harmful tax competition and erode the tax base within the scope of cross-border profit transfer evaluation of the application
- Tez No: 446953
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda hayatımıza yön veren küreselleşme kavramı, günümüzde etkisini en fazla ekonomik alanda hissettirmiştir. Artan küreselleşme, ticari sınırlamaların ve engellerin yok denecek kadar azalması, sermayenin hareketliliğinin artması ile birlikte şirketler de sınırlarını kaybederek çok uluslaşmışlardır. Şirketlerin uygun ticaret alanı belirlemelerindeki en temel etken karlarını maksimum yapacak ticaret alanlarıdır. Bu doğrultuda şirketler, şirket karları üzerinden ödeyecekleri vergiyi azaltmak için faaliyetlerini düşük vergi oranlı ülkelere aktaracaklardır. Bu çalışmada küreselleşme kavramı, uluslararası vergi rekabeti kavramı, çok uluslu şirketlerin vergi matrahını aşındırma ve kar aktarımı uygulamalarına yönelik önlemleri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization that shapes our live in recent years has affected mostly today's economic field. Increasing globalization, the reduction of trade barriers and obstacles like there is none ,with in the capital mobility increased companies have also lost their borders and became more nationalized. The basic factor for the companies to determine their trade area is to choose the best trade area to maximize the profit. With regard to this, the companies will transfer most of the company's activities to lower-rate taxed countries to decrease the taxes that they pay from the profits. In this study the we will consider; concept of globalization, the concept of international tax competition and precautions multinational companies' tax base erosion and profit shifting