Mobilya bağlantı elemanı olarak odun plastik kompozitlerden elde edilen kavelanın teknolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the technological characteristics of dowel obtained from the wood plastic composites as furniture connection elements
  1. Tez No: 446962
  2. Yazar: CELAL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, mobilya köşe birleştirmelerinde en yaygın bağlantı elemanı olarak kullanılan kavelanın odun plastik kompozitinden üretilerek mukavemet özellikleri incelenmiş ve üretilen odun plastik kompozitinin fiziksel, mekaniksel ve morfolojik özellikleri belirlenmiştir. Üretilen ve temin edilen kavela ile yapılan mobilya birleştirme elemanlarına diyagonal basınç ve diyagonal çekme testleri yapılmıştır. Elde edilen test sonuçlarına göre diyagonal basınç deneyinde en yüksek değer (143,40 N) ahşap kavelada, en düşük değer (49,24 N) piyasadan temin edilen plastik kavelada belirlenmiştir. Diyagonal çekme deneyinde ise en yüksek değer (268,65 N) ahşap kavela verirken, en düşük değer (84,74 N) piyasadan temin edilen plastik kavela da görülmüştür. Sarıçam ve tekstil atığı oranları arttıkça diyagonal basınç ve diyagonal çekme değerlerinde artış olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak mobilya köşe birleştirmelerinde bağlantı elemanı olarak odun plastik kompozitten üretilen kavelaların kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, investigated the properties of strength producing from wood plastic composite of dowel used as the most common fastener in furniture corner joints and mechanical and morphological, physical properties of the produced wood plastic composite were determined. Dowels conducted from wood plastic composite were made diagonal pressure and diagonal tensile tests. The plastic dowels obtained randomly from the market with (49,24 N) the lowest value and wood dowels with (143,40 N) the highest value in the diagonal compression test according to the test results have been identified. While wooden dowels with (268,65 N) the highest value in the diagonal tensile test, the plastic dowels obtained randomly from the market with (49,24 N) the minimum value has been seen. The increase rates of Scotch pine and textile waste was determined that an increase in diagonal tensile and diagonal compression values. As a result, the used of dowels made from wood plastic composites as fasteners in furniture corner joints is suggestible.