Mobilya köşe birleştirmelerinde kullanılan farklı bağlantı elemanlarının sonlu elemanlar metodu ile mukavemet analizi
Furniture corner joint elements used in connection with the finite element method analysis of strength
  1. Tez No: 274878
  2. Yazar: SAMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mobilyalar günlük hayatımızın bir parçasıdır. Birçok mühendislik alanında olduğu gibi sonlu elemanlar yöntemi mobilya tasarım sürecinde de kullanılmaktadır. Mobilyaların çeşitli yükler altındaki çalışma koşullarında meydana gelen gerilmelerin önceden bilinmesi, eksiklerin tespit edilip tasarımının geliştirilmesi emniyet ve güvenilirlik açısından önemlidir. Çerçeve konstrüksiyonlu mobilyalar için çok çeşitli bağlantı elemanları geliştirilmiştir. Bu çalışmada çerçeve konstrüksiyonlu ?T? tipi köşe birleştirmelerinde farklı bağlantı elemanlarının mukavemet özellikleri araştırılmıştır. Deneylerde ahşap malzeme olarak Doğu kayını (Fagus Orientalis L.) kullanılmıştır. 2 deney türü, 1 ahşap türü, plastik `L' köşe bağlantı, minifiks, metal `T' bağlantısı, eğri metal `T' çektirme bağlantı elemanı olmak üzere 4 farklı bağlantı elemanı ve her örnekten 5'er adet olmak üzere toplam 40 örnek hazırlanmıştır. Deney örneklerine sistemde açılmayı ve kapanmayı temsil eden TS 5913 standardına uygun olarak diyagonal basınç ve diyagonal çekme testi uygulanmıştır. Deney örneklerinin katı modelleri Solidworks paket programı ile analizler ANSYS 12.1 Release Workbench modülüyle yapılmış ve deney sonuçları ile analiz verileri karşılaştırılmıştır. ANSYS paket programına ortalama direnç değerleri uygulanmıştır. Deney sonuçları ile analiz sonuçları arasında % 88,7 uyum gözlenmiştir. ANSYS bilgisayar programı ile yapılan analizler testlerden elde edilen sonuçlara göre daha ayrıntılı olarak elde edilmiştir. Sonuç olarak, en yüksek basınç direnci plastik `L' birleştirme elemanı ile (622,733 N) en düşük basınç direnci minifiks birleştirme elemanı ile (400,5 N) elde edilmiştir. En yüksek çekme direnci eğri metal `T' çektirme birleştirme elemanında (1693,4 N) elde edilmiştir. En düşük çekme direnci minifiks ile (470,6 N) yapılan birleştirmelerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Furniture is commonly used in our life. As in many engineering fields finite element method is used in the process of furniture design. Knowing the strains of furniture occurred under various loads are very important for safety and design. Frame constructioned furniture have been developed for various parts. In this study, frame construction with a `T?- type fasteners in the corners of different strength properties were investigated. In the experiments, beech woods (Fagus orientalis L.) were used. Second test mode, a tree species, plastic L-edge connectivity, minifiks, metal `T? connection, curved metal `T? suspension fitting to four different fasteners and each sample of 5 to 40 samples were prepared. Test samples to be opened and shut in the system represented as a diagonal line with the TS 5913 standard pressure and diagonal tensile test. Solidworks solid models of experimental samples are analyzed with the software package ANSYS Workbench Release 12.1 modules made with data analysis and experimental results are compared with. ANSYS package program maximum fracture load values were applied at the time. Experimental results with 88.7% compliance was observed between the results of analysis. Analysis with ANSYS computer program according to the results of tests was obtained in more detail. As a result, the highest compressive strength plastic `L? with the connecting element (622.1 N) and the lowest pressure resistance of the connecting element minifiks (400.5 N) was obtained. The highest terms of the type of fastener pull resistance curve metal ?T? connectors to attract old (1693.4) was obtained. Minifiks with the lowest tensile strength (470.6 N) configuration, without merging has obtained.