Gübrelemenin kayacık (Ostrya carpinifolia Scop.) fidanlarının morfolojik özelliklerine etkisi
Effect of fertilization on the morphological development of European hophormbeam (Ostrya carpinifolia Scop.) seedling
  1. Tez No: 446977
  2. Yazar: ÖZGE YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN KULAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, kitlesel fidan üretimine yardımcı olmak amacıyla gübrelemenin Kayacık (Ostrya carpinifolia Scop.) fidanlarının morfolojik özelliklerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde doğal olarak yetişen 5 farklı kayacık popülasyonlarından (Düzce, Finike, Akseki, Kastamonu ve Saimbeyli) toplanan tohumlardan elde edilen fidanlar üzerinde çalışılmıştır. Kayacık fidanlarına değişik gübreler (Üre, Amonyum sülfat, 15-15-15 ve 20-20-0 Kompoze gübre, Yavaş salınımlı gübreler-Ozmokot 6 ve 9 aylık) uygulanmış ve bu gübrelerin morfolojik karakterleri nasıl etkilediği araştırılmıştır. Gübrelemeler azot miktarları eşit olacak şekilde ayarlanmış ve uygulanmıştır. Gübre uygulaması yetişme ortamına karıştırma, yüzeysel uygulama ve sıvı halde uygulama olmak üzere üç şekilde yapılmıştır. Torf-Kum-Perlit'ten oluşan ortama (1:1:1); ilkbahar ekimi yapılan çimlenmiş kayacık tohumlarının vejetasyon dönemi boyunca gelişmeleri izlenmiştir. Vejetasyon dönemi sonucunda fidanlar sökülmüş ve kökleri topraktan temizlenerek morfolojik özellikleri (Fidan Boyu, Kök Boğaz Çapı, Gövde taze ağırlığı, Kök taze ağırlığı, Gövde kuru ağırlığı, Kök kuru ağırlığı ve Tomurcuk Sayısı) ölçülmüştür. Sonuç olarak gübrelemenin fidan gelişimini olumlu yönde etkilediği, farklı gübrelere karşı Kayacık orijinlerine bağlı fidanların farklı gelişmeler gösterdiği tespit edilmiştir. Kayacığın morfolojik olarak çap ve boy gelişimini en iyi etkileyen gübrenin Yavaş salınımlı gübreler (6 ve 9 Ay salınımlı) olduğu tespit edilmiştir. Popülasyonlar dikkate alındığında en iyi gelişimi Düzce ve Kastamonu popülasyonları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to help the mass production of seedlings, the effect of fertilization on the morphological development of hornbeam leafy European hophornbeam (Ostrya carpinifolia Scop.) seedlings were investigated. For this, seedlings, which were obtained from the seeds coming from different European hophornbeam populations (Düzce-Yığılca, Antalya-Finike, Antalya-Akseki, Kastamonu-Şehdağ ve Adana-Saimbeyli) from various parts of Turkey, were used. European hophornbeam seedlings were treated with different fertilizers, including urea, ammonium sulphate, compound fertilizer 15-15-15 and 20-20-0, and 6-9 months Osmocote release fertilizer, and effects of these fertilizers on the morphological characters were investigated. Fertilization contained the same amount of nitrogen, and was made in three different ways; (1) mixing with habitat, (2) topical application and (3) liquid application. The development of germinated European hophornbeam seeds, which were spring-sowed in the same medium (peat-sand-perlite, 1:1:1), were monitored during the vegetation period. At the end of vegetation period, seedlings were removed from the soil and morphological characteristics of root (seedling length, root collar diameter, root length, fresh root and stem weight of the seedlings, dried root and stem weight of the seedlings and bud number) were measured. As a result, it was observed that fertilization positively affects the development of seedlings and depending on the fertilization type the seedlings of European hophornbeam populations were found to exhibit different improvements/growing. In addition, 6-9 months Osmocote release fertilizers were determined to be the best fertilizers affecting the morphological (diameter and height) development of European hophornbeam populations effectively, and among the populations, Düzce and Kastamonu populations showed the best improvement/growing.