Akımsız nikel- fosfor kaplanan Ti-6Al-4V alaşımının aşınma davranışının incelenmesi
An investigation on wear behavior of elecktroless nikel-phosphor coated Ti-6Al-4V alloy
  1. Tez No: 447021
  2. Yazar: FARUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Titanyum alaşımları özellikle havacılık endüstrisinin gözde malzemelerindendir. Bu malzemelerin zayıf aşınma özellikleri nedeniyle kullanımları kısıtlanmaktadır. Ti alaşımlarının aşınma özelliklerini iyileştirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında Ti-6Al-4V alaşımına orta düzeyde akımsız Nikel-Fosfor kaplama uygulanmış ve akımsız nikel kaplamanın Ti-6Al-4V alaşımının aşınma davranışına etkisi incelenmiştir. Kaplanmış ve kaplanmamış numuneler aynı koşullarda levha üzerine bilye (ball on disk) yöntemi ile aşınma deneyleri gerçekleştirilmiş ve aşınma davranışları incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda Ni-P kaplanan numunelerin sürtünme katsayısı değerlerinde %45 -50 ve aşınma miktarlarında % 20-50 oranında azalma meydana gelmiştir. Akımsız Ni-P kaplama Ti-6Al-4V alaşımının aşınma direncine pozitif yönde etkisi olmuştur. En yüksek aşınma miktarları kaplanmamış malzemede, en düşük aşınma miktarları akımsız nikel kaplamada meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium alloys are one of the material groups that have particular importance in aviation industry. Using of these materails is restricted due to its poor wear characteristics. Various studies are performed to improve wear characteristics of the titanium alloys. In this thesis, mid-level electroless Nickel-Phosphorus coating is applied to the Ti-6Al-4V alloy and the effect of electroless nickel plating to wearing behavior of Ti-6Al-4V is investigated. Coated and uncoated samples are subjected to ball on disk wearing test and their wearing characteristics are examined. As a result of this study, Ni-P coated samples friction coefficient and wearing amounts are reduced 45-50% and 20-50% respectively. Electroless Ni-P coating improves wearing resistance of Ti-6Al-4V alloy. Highest amount of wearing is observed in uncoated samples where as lowest amount of wearing is observed in electroless nickel coated samples.