Saf karaçam ormanlarındaki toprak organik karbon miktarının araştırılması
Researching of the soil organik carbon content in the pure black pine forest
  1. Tez No: 447030
  2. Yazar: MERVE MAFRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Karadere Orman İşletme Müdürlüğü, Çaltepe Orman İşletme Şefliği alanı içerisinde saf karaçam meşcerelerindebenzer koşullar altındaki farklı yaş grupları ile açıklık alan özelliğindeki belirlenen alanlardan topraktaki karbon miktarının değişimini ortaya konulmuştur.Çalışma sonucunda farklı yaş gruplarında üst toprak katmanı(0-20cm) için ortalama karbon miktarına ait değerler 1.Yaş grubu için (0-10) 39,85 ton/ha, 2.Yaş grubu için (10-20) 61,26 ton/ha, 3.Yaş grubu için (20-30)53,05 ton/ha, 4.Yaş grubu için(30-40) 41,55 ton/ha, 5.Yaş grubu için (40-50) 48,81 ton/ha, 6.Yaş grubu için (50-60) 47,44 ton/ha ve kontrol parseli (7)için 38,49ton/ha bulunmuştur. Yapılan istatistiksel değerlendirmede; 2.yaş grubuna (10-20) ait saf karaçam meşcereleri ile 1.yaş grubuna (0-10) ve 4.yaş grubuna (30-40) ait saf karaçam meşcereleri ve açıklık alanlardan alınan toprak örnekleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.Farklı yaş gruplarında alt toprak katmanı (20-40cm) için ortalama karbon miktarına ait değerler 1.Yaş grubu için (0-10)36,87 ton/ha, 2.Yaş grubu için (10-20)51,03 ton/ha, 3.Yaş grubu için (20-30) 45,42 ton/ha, 4.Yaş grubu için (30-40) 35,76 ton/ha, 5.Yaş grubu için (40-50)39,63 ton/ha, 6.Yaş grubu için (50-60) için, 41,00 ton/ha, ve kontrol parseli (7) için 30,85 ton/ha bulunmuştur. Yapılan istatistiksel değerlendirmede; 2.yaş grubuna (10-20) ait saf karaçam meşcereleri ile 1.yaş grubuna (0-10)ait saf karaçam meşceresi ve açıklık alanlardan alınan toprak örnekleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Alt ve üst toprak katmanlarından alınan toprak örneklerinde ortalama karbon miktarı değerlerinin farklı yaş gruplarına ait saf karaçam meşcerelerinde açıklık alanlara kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done at Kastamonu Regional Directorate of Forestry, Karadere Forest Management Directorate, forest management units Çaltepe area. We determined to chancing the amount of carbon in the soil at pure black pine stands in the open area and different age groups under similar conditions. As a result of this study the value of the average amount of carbon at top soil layer (0-20cm); for 1. age group (0-10) 39,85 t/ha, 2. age group (10-20) 61,26 t/ha, 3. age group (20-30) 53,05 t/ha, 4.age group (30-40) 41,55 t/ha, 5. age group (40-50) 48,81 t/ha, 6. age group (50-60) 47,44 t/ha and for control parcel 38,49 t/ha. In the statistical evaluation; it has been identified as statistically significant relationship between at 1.-2.-4. age groups soil sampels and open area soil sampels. The value of the average amount of carbon at lower soil layer (20-40cm); for 1. age group (0-10) 36,87 t/ha, 2. age group (10-20) 51,03 t/ha, 3. age group (20-30) 45,42 t/ha, 4.age group (30-40) 35,76 t/ha, 5. age group (40-50) 39,63 t/ha, 6. age group (50-60) 41,00 t/ha and for control parcel 30,85 t/ha. In the statistical evaluation; it has been identified as statistically significant relationship between at 1.-2. age groups soil sampels and open area soil sampels. We determined the average amount of carbon compared to the opening value of areas of pure black pine stands of different age groups have been found to be higher.