Akdağmadeni yöresi bazı tıbbi aromatik bitkileri
Akdagmadeni regions of some medicinal aromatic plants
  1. Tez No: 447031
  2. Yazar: AYŞE ESRA HAKVERDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bitkinin çeşitli kısımlarının veya bitkilerden elde edilen etkili maddelerin insan ve hayvan hastalıklarının tedavisinde dahilen veya haricen kullanılan bitkilere tıbbi bitki denilmektedir. Günümüzde tıbbi bitkiler hastalık tedavisinin dışında parfümeri, kozmetik, baharat, fitoterapi gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Bununla birlikte, deneme-yanılma yöntemleriyle, dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok bitki türünün nasıl ve ne şekilde kullanılacağı saptanmıştır. Araştırmalar uzun süreli yapılan gözlemler sonucunda elde edilmiştir. Ülkemizin doğal florasında, halkın hem geçim kaynağı, hem de sağlık açısından faydalı olabileceği birçok bitki türü araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Bu araştırmada Akdağmadeni yöresinde bulunan köy halkına, yörenin doğal florasında var olan tıbbi ve aromatik bitkileri ne kadar ve ne ölçüde bildiklerini tespit etmek için anket çalışması yapılmıştır. Yapılan bu çalışma Yozgat ili Akdağmadeni yöresinde bulunan 6 köyü (Çulhalı, Üçkaraağaç, Başçatak, Akçakışla, Bozhöyük ve Tekkegüneyi) kapsamaktadır. Yörede 20 familyaya ait 25 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türler kapsamında anket çalışması uygulanmıştır. Çalışmaya 388 kişi katılmış olup sonuçlar irdelenmiştir. Çalışma kapsamında, yöre halkının profili, tıbbi ve aromatik bitkilerin varlığının tespiti, var olan tıbbi ve aromatik bitkilerin nasıl ve ne amaçla kullanıldığı, tıbbi ve aromatik bitkilerin yöre halkına ekonomik açıdan katkısının olup olmadığı öncelikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plant medicinal plant is referred to or used externally in the treatment of plants, including active substances obtained from various portions of human and animal or plant diseases. Today, medical treatment outside of the plant disease perfumery, cosmetics, spices are used in areas such as phytotherapy. However, with trial-and- error method, in our country as well as in the world is determined to be used and how so many plant species. Studies have been obtained as a result of long-term observations. In the natural flora of our country, people and livelihoods, as well as many plant species as a result of the research could be useful in terms of health it has been identified. In this study, Akdağmadeni regions in which the people of the village, the area's natural flora with medicinal and aromatic plants have been made and how the survey is to determine to what extent they know. In this study it is located in the village of Yozgat Akdağmadeni region 6 (Çulhalı, Üçkaraağaç, Başçatak, Akçakışla, Bozhöyük and Tekkegüneyi) covers. 25 species belonging to 20 families have been identified in the region. Identified species within the scope of the survey has been implemented. The study results are examined 388 people participated. In the study, the profile of the local people, to determine the presence of medicinal and aromatic plants, are how and for what purpose it is used in medicinal and aromatic plants, medicinal and aromatic plants were identified priority whether the contribution from the economic to the locals.