Yaylacık Araştırma Ormanı'nda farklı meşcere çağlarındaki saf kayın (Fagus orientalis Lipsky.) meşcerelerinde toprakta tutulan karbon miktarlarının belirlenmesi
Determination of carbon amount in soil at the different age pure beech (Fagus orientalis Lipsky.) stands in the Yaylacik Research Beech Forest
  1. Tez No: 447032
  2. Yazar: MURAT ÇETİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, İç Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Yaylacık Araştırma Ormanı Mühendisliği alanı içerisinde saf kayın meşcerelerinde farklı meşcere kuruluşlarındaki alanlarda topraktaki karbon miktarının değişimi ortaya konulmuştur. Çalışmada araştırma alanında tespit edilen her bir meşcere kuruluşundaki 4 deneme alanından 4 farklı toprak derinlik kademesinden (0-10 cm, 10-20 cm, 20-30 cm ve 30-40 cm) toprak silindir örnekleri alınmıştır. Çalışma sonucunda farklı meşcere kuruluşlarından (a, b, c, d çağı ve bozuk meşcere) alınan toprak örneklerine ait analiz sonuçlarına göre; toprakların organik madde, karbon oranı ve karbon miktarı değerlerinin toprakta üst katmandan alt katmanlara doğru gidildikçe azaldığı, hacim ağırlığı değerlerinin ise alt katmanlara ait topraklarda artış gösterdikleri belirlenmiştir. Araştırma alanında bozuk meşcere kuruluşlarına ait topraklarda ortalama karbon miktarı değerlerinin en yüksek değerleri aldıkları, buna karşın (a) meşcere kuruluşuna ait topraklardaki ortalama karbon miktarlarının ise en düşük değerleri aldıkları belirlenmiştir. (b) meşcere kuruluşuna ait toprakların ortalama karbon değerlerinin ise nispeten diğer meşcere kuruluşlarına (a, c ve d) ait topraklardan daha yüksek oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the change in the amount of carbon was determined in the soil different stand structure in pure beech stands in Central Anatolia Forestry Research Institute of Forest Engineering Research Yaylacık. For this purpose, 4 different levels of depth in the soil (0-10 cm and 10-20 cm, 20-30 cm and 30-40 cm) soil samples were taken through cylinders each trial area from each stand. According to results of analysis of soil samples the different stand structure (a, b, c, d and degraded stand); soil organic matter, carbon ratio and carbon content values decreases when going towards the lower layers from the top layer of soil, and the bulk density increased in the soil's substrate value on the substrate. In this study, it was determined, the average amount of carbon in the soil of the degraded stand take the highest value, where as the average amount of carbon in the soil (a) stand taked the lowest value. In addition, the average amount of carbon in the soil (b) stand were found relatively higher than (a, c and d) stand soils.