Kastamonu Taşköprü Tekçam sarıçam tohum bahçesinde Dioryctria sp. Zeller 1846 zararı yönünden klonal varyasyon
Dioryctria sp. Zeller 1846 damage in the point of clonal variation in Tekcam scots pine seed orchard in Kastamonu Taskopru
- Tez No: 447049
- Danışmanlar: DOÇ. SABRİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Kastamonu Taşköprü Tekçam tohum bahçesinde gerçekleştirilmiş olup 30 klon, kozalak ve tohum zararlarına dayanıklılık ve tohum verimleri yönünden incelemiştir. Kozalak ve tohum zararlısı olan Dioryctria sp. tohum bahçesinde tespit edilmiştir. Dioryctria sp. tohum bahçesinde potansiyel zararı olan türlerdir. Çalışmada yöntem olarak kozalakta 5. deformasyon sınıfı ve kontrol gurubu olmak üzere 6 sınıfa ayrılmış ve deformasyon yönünden incelenmiştir. Araştırma sonucunda kozalak ve tohum özeliklerine göre klonlar arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Buna göre 2. deformasyon sınıfında en dayanıklı klon 9 nolu klon en hasas klon ise 12 nolu klon , 4. deformasyon sınıfında en dayanıklı klon 21 nolu klon en hasas klon ise 3 nolu klon olarak tespit edilmiştir. Diğer deformasyon sınıflarında (1, 3 ve 5)'te yeterli tohum elde edemediğinden dolay anlamlılık bakımında değerlendirme yapılamamıştır. Tohum bahçesinde bütün rametlerde 2. deformasyon sınıfında kozalak zararlısı olması halinde tohum 834,35 kg, 4. deformasyon sınıfında kozalak zararlısı olması halinde 415,29 kg, sağlam kozalak olması halinde ise 1178,78 kg tohum elde edebilmektedir. Buna göre tohum bahçesinde 2. deformasyon sınıfında kozalak zararlıları %29,22, 4. deformasyon sınıfında kozalak zararlıları ise %64,77 oranında tohum verimi kaybına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract : This study has been carried out Kastamonu Taşköprü Tekçam seeds garden and 30 clones of cone and seed characteristics were determined. Dioryctria sp. which is cone and seed pest has been identified in the seed orchard. Dioryctri spp. are the potential pests in seed orchards. In this study, deformations on cones examined in six classes including 5 deformation class and control. According to the results, significant differences between the characteristics of cones and seeds are determined. According to the results the most resistant clone is No.9, most sensitive clone is No.12 clone in 2nd deformation class, the most resistant clone is No.21, the most sensitive clone is No.3 in 4th deformation class. The evaluation of significance could not be done because of sufficient seed in other deformation class (1,3,5). In case of all ramet cone having with class 2 deformation level, 834,35 kg of seeds can be harvested in the seed orchard garden, and with class 4 deformation level, 415,29 kg kg of seeds can be harvested. In case of all ramet cone having without any deformation level 1178,78 kg of seeds can be harvested in the seed orchard garden. In case of all ramet cone having with pests class 2 level causes %29,22 loss, and with class 2 level causes%64,77 loss.