Ilgaz Dağı Milli Parkı'nın kuş faunası
Bird fauna of Ilgaz Mountain National Park
  1. Tez No: 447048
  2. Yazar: FEVZİYE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Zooloji, Biology, Forestry and Forest Engineering, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kasım 2014 – Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılan bu çalışma ile Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda bulunan kuş türleri ile bu kuş türleri popülasyon yoğunluğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Kuş türlerinin tespiti için yapılan çalışmada transekt ve nokta gözlem ve sayım metodu uygulanmıştır. Çalışma alanı 1.118 ha'lık alana sahiptir. 9 ay boyunca gözlem yapılmıştır. Araştırma sahasında üç çalışma istasyonu belirlenmiştir. Bu istasyonlar; ormanlık alan, sulak alan ve orman içi açıklıklar olarak farklı habitat özelliklerini karakterize etmesi amaçlanarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda, 10 takımın 27 familyasına ait olan 54 kuş türü tespit edilmiştir. Takımlara göre türlerin sayısal dağılımı; Passeriformes 35, Falconiformes 4, Columbiformes 3, Ciconiiformes 2, Coraciiformes 2, Strigiformes 2, Caprimulgiformes 1, Cuculiformes 1, Galliformes 1, Piciformes 1 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma ile, Ilgaz Dağı Milli Parkı kuş faunasına 18 yeni tür ilave edilmiştir. Araştırma sahasında en baskın takım Passeriformes iken Galliformes, Caprimulgiformes, Cuculiformes, Piciformes takımının baskınlığı en az bulunmuştur. Birinci istasyonda en fazla gözlenen tür Serçe (Passer domesticus), ikinci istasyonda en fazla gözlenen tür Akkuyruksallayan (Motacilla alba), üçüncü istasyonda en fazla gözlenen ise İspinoz (Fringilla coelebs) türü olmuştur. Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda Serçe (Passer domesticus) en çok gözlemlenen tür olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done between November 2014 and July 2015, to determine bird species and their population density in Ilgaz Mountain National Park. It was used line transect current and point counts methods to determine the bird species. In this study, it was determined 10 Order, 27 family and 54 bird species. According to each family, numerical distribution were; Passeriformes 35, Ciconiiformes 2, Falconiformes 4, Galliformes 1, Columbiformes 3, Cuculiformes 1, Caprimulgiformes 1, Strigiformes 2, Coraciiformes 2, Piciformes 1. With this study, It was recorded new bird species into avifauna of the Ilgaz Mountain National Park. The most dominant order was Passeriformes but the least dominant order was Galliformes, Cuculiformes, Piciformes in Ilgaz Mountain National Park. The most observed bird was Sparrow in the first observed station, white wagtail in the second observed station and chaffinch in the third observed station Sparrow (Passer domesticus) was most observed bird in the first observation station, White wagtail (Motacilla alba) was most observed bird in the second observation station, and Chaffinch ( Fringilla coelebs) was most observed bird in the third observation station.