Kastamonu Taşköprü-Tekçam klonal tohum bahçesindeki kozalak zararlıları ve bazı doğal düşmanlarının araştırılması
The investigation of cone pests and their natural enemies in Kastamonu Taşkopru-Tekçam clonal seed orchard
  1. Tez No: 528516
  2. Yazar: BEGÜM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 2016 ve 2018 yılları arasında Kastamonu Taşköprü-Tekçam Sarıçam klonal tohum bahçesinde yapılarak kozalak deformasyonları incelenmiş olup, çalışma sonucunda bu deformasyonlara neden olan böcek türleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda çalışma alanında sarıçam tohum zararlısı olan ve tohum bahçesinde de potansiyel zararlı olan Dioryctria simplicella sarıçamlarda Türkiye'de ilk kez tespit edilmiştir. D. simplicella'nın larva endoparazitoiti olarak Macrocentrus buolianae ve ekzoparazitoiti Bracon piger ilk kez tohum bahçesindeki kozalak zararlılarından bu çalışmada elde edilmiştir. 2016 yılındaki arazi çalışmasında sadece kozalak deformasyonlarına neden olan Cecidomyiid familyasına bağlı 3 tür tespit edilmiştir. Kozalak Cecidomyiid'leri üzerine Türkiye'de yapılan nadir çalışmalardan biri olan bu çalışmada sarıçam kozalakları üzerinde Asynapta sp., Resseliella sp. , Karschomyia veya Lobodiplosis türleri tohum bahçesinde tespit edilmiştir. Tespit edilen bu zararlıların yanında yine aynı alanda Leptoglossus occidentalis nimf ve erginlerine rastlanılmıştır. Ayrıca D. simplicella' nın larvalarının çam ibrelerini yiyerek beslendiği Türkiye'de ilk kez bu çalışmada arazide gözlenmek suretiyle video ile kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2016 and 2018 in Kastamonu Taşköprü-Tekçam Sarıçam clonal seed orchard. According to the research results Dioryctria simplicella which has been known as pest on Scots pine cones irst time in Turkey. The larval endoparazitoid Macrocentrus buolianae and the exoparazitoid Bracon piger were first obtained in this study at Taşköprü-Tekçam seed orchard. In the field study in 2016, 3 species of Cecidomyiidae family, which cause only coniferous deformations, were identified. In this study which is one of the rare studies made in Turkey about cone Cecidomyiidae, Asynapta sp., Resseliella sp. , Karschomyia or Lobodiplosis species were identified on Scots pine cones in Taşköprü-Tekçam seed orchard. In addition to these pests, Leptoglossus occidentalis nymphs and adults were found in the same area. In addition, the larvae of D. simplicella which feed on pine needles were recorded in this study for the first time in Turkey.