Pilot ölçekli membran sistemleri ile emet bor işletme müdürlüğü borik asit tesisi espey bölgesi kaynak suyunda bor ve arsenik giderimi
Boron and arsenic removal from emet boron operations directorate boric acid plant espey area spring water with pilot scale membrane systems
- Tez No: 543648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yeryüzündeki kullanılabilir su kaynaklarının hızla azalması, sanayideki su kullanımının artışı ve yüksek miktardaki atık su oluşumu; işletmeleri atık su üretiminin en aza indirilmesine, arıtım teknolojilerinin uygulanmasına, değerli ve kullanılabilir maddelerin tekrar kazanılmasına ve arıtılan suların tekrar kullanımına yöneltmiştir. Bu çalışmanın amacı, Pilot Ölçekli Membran Sistemleri ile Emet Bor İşletme Müdürlüğü Borik Asit Tesisi Espey Bölgesi Kaynak Suyunda Bor ve Arsenik Gideriminin İncelenmesidir. Çalışmada, kurulumu yapılan pilot tesiste farklı pH değerlerinde, ultrafiltrasyon için BASF İnge Dizzer Multibore 1,5 Ticari Membranı, kuyu suyu ters osmoz için LG Chem LG BW 4040 ES ticari membranı ve deniz suyu ters osmoz için Dupont Dow Filmtec SW30-4040 ticari membranının performansları değerlendirilmiştir. Kireç ilavesi yapılmadan ters osmoz membranları ile yapılan denemelerde 1. kademe ve 2. kademelerde deniz suyu ters osmoz membranı denemelerinde %98,95 Bor ve %100 Arsenik giderimine ulaşılmıştır. Kireçleme ünitesi sonrası alınan sularda tek kademe kuyu suyu ters osmoz membranı uygulandığında %58 bor giderimi, tek kademe deniz suyu ters osmoz membranı uygulandığında %88 bor giderimi görülmüştür. Sonuçlara göre; kullanılan membranın ve çalışma şartlarının atık sudan bor giderimi için uygun olduğu, arıtılmış suyun Emet Bor İşletme Müdürlüğünde üretim aşamalarında kullanılabilecek kalitede olduğu ve Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'nde belirtilen parametrelerin sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rapid reduction of available water resources in the world, increased water use in industry and high amount of wastewater generation; has directed enterprises to minimize wastewater production, application of treatment technologies, recovery of valuable and usable substances and reuse of treated water. The aim of this study is boron and arsenic removal from Emet Boron Operations Directorate Boric Acid Plant Espey area spring water with pilot scale membrane systems. In this study, performanses of BASF Inge Dizzer Multibore 1.5 Commercial Membrane for ultrafiltration, LG Chem LG BW 4040 ES for commercial for BWRO, Dupont Dow Filmtec SW30-4040 commercial membrane for SWRO at pilot plant for different pH values was evaluated. In the experiments conducted with RO membranes without the addition of lime, SWRO membrane tests in the 1st and 2nd stages were 98,95% boron and 100% arsenic removal. When the one stage BWRO membrane was applied, it was found that 58% boron removal, and when one stage SWRO membrane was applied, 88% boron removal were observed in the waters taken after the liming unit. According to the results; it is seen that the used membrane and working conditions are suitable for boron removal from wastewater and that the treated water can be used in production stages at Emet Boron Works Directorate and it has been found that it provides the parameters specified in the Regulation on Water Pollution Control.