Türkiye için çok amaçlı kadastro yaklaşımı
Multi-purpose cadastre approach for Turkey
- Tez No: 447089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye'de kadastro çalışmalarının tamamlanma noktasına gelmesiyle birlikte eskiyen, güncelliğini kaybeden, istenilen duyarlılıkta olmayan ve zemine aplikasyonunda sorun yaşanan kadastro paftalarının yenilenmesi yapılmaktadır. Bu çalışmada; Türkiye kadastrosunun tarihsel gelişimi, mevcut durumu, mevcut durumdaki ve yenileme çalışmaları sonrasındaki sorunları ve günümüz kadastrosundan beklenenler ifade edilmiştir. Türkiye kadastrosunun mevcut problemleri Aksaray ili sınırları içerisindeki paftalaması grafik ve fotogrametrik yöntemlerle yapılan birimler seçilerek incelenmiştir. Çalışma yapılan köylerde görüldüğü üzere kadastro yenileme çalışmaları kadastro paftalarının sayısal formata dönüştürülmesinin ötesine geçememiştir. Harici taksimler ve intikal işlemleri yenileme kapsamında yapılamamaktadır. Hazine taşınmazlarının tamamına yakınınım komşu parsel sahipleri tarafından işgal edilmiş olduğu görülmüştür. Bu alanlarda Milli Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan tespitlerle de ecrimisil tahakkuk ettirilirken söz konusu taşınmazların işgalcilere satışı yapılmaktadır. Meralarda ve kadastro harici yerlerde de benzer işgallerin olduğu ortaya konmuştur. Diğer taraftan çalışma alanlarının tarımsal ve hayvancılık amaçlı kullanılmasına rağmen ilgili kurumlar tarafından üretilen verilerin mülkiyetle ilişkilendirilmesi bakımından zorluklar yaşanmaktadır. Kadastro çalışmalarında çok amaçlı kadastro verilerinin toplanmasında mülkiyet ve değeri başta olmak üzere, toprak sınıfı, ürün deseni ve ilgili birimlerde kamu kurum ve kuruluşları tarafından üretilen grafik ve öznitelik verilerinin toplanması sağlanmalıdır. Özel sektör marifetiyle mevcut verilerin toplanmasında uzaktan algılama, ortofoto veriler ve yersel ölçüm yöntemlerinin kullanılması büyük bir hız ve kolaylık sağlayacaktır. Sürdürülebilir arazi yönetimi kabiliyetleri için bu çalışmaların ikinci kadastro kapsamında değerlendirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
In Turkey with cadastral works have been at completion phase, renovation of cadastral map sheets which have worn off, been out of date, not been in the necessary susceptibility and had problems in appliqueing to the ground has been done. In this study; historical development and existing state of Turkish cadastral system, problems of existing state and renovation works beyond and expectations of modern cadastre have been stated. Existing problems of Turkish cadastre have been examined by choosing settlements, which have graphic and fotogrametric sheets in Aksaray. It can be seen that cadastral renovation works have only digitized cadastral map sheets as in the study area. Within renovation works, voluntary partition and transition transaction can't be done. Neighbor parcel owners have occupied almost all of treasury real estates. Similar occupations can be seen at forage and cadastral external areas. Although application areas have been using for agricultural and husbandry intentional, it is difficult to associate generated data by related institutions with property. At cadastral works, data of multi-purpose cadastre should be supplied while collecting graphic and attribute data generated by state institutions and organizations such as land value, soil classification and product pattern. Cadastral works should be done within 2nd cadastre for sustainable land management.