Ülkemizde farklı amaçlara yönelik yapılan arazi toplulaştırma çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the land consolidation studies done for various purposes in Turkey
- Tez No: 447090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye gelişimini hızla tamamlamakta olan ve kalkınmasının büyük bölümünü tarıma borçlu olan bir ülkedir. Bu yüzden tarımın etkin bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Bu amaçla 1961 yılında Arazi Toplulaştırma (AT) çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. İlk AT çalışmalarındaki amaç dağınık ve şekli bozuk parsellerin birleştirilerek şekillerinin ve alanlarının makineli tarıma uygun hale getirilmesiydi. Günümüzde yapılan AT çalışmaları ile sulama, drenaj, taş toplama, tesviye gibi tarla içi geliştirme hizmetleri de uygulanmaktadır. AT çalışmaları ile sadece tarımsal alanların değil çiftçinin yaşam koşullarının da iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Kırsal alanlarda yapılan bu düzenlemeler sonucunda birleştirme oranları hesaplanmakta projenin başarısı birleştirme oranı ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmada Balıkesir ili Manyas ilçesi Salur ve Kızık Köyleri, İzmir ili Ödemiş ilçesi Konaklı köyü, Denizli ili Tavas ilçesi Altınova Mahallesi ve Şanlıurfa ili Korukezen köyü olmak üzere 5 kısımda yapılan projeler incelenmiştir. Köylerin kadastral yapıları, mülkiyet durumları, parsellerin yol ağına doğrudan ulaşım imkânları, maliklerin hissedarlık durumları, derecelendirme çalışmaları, sabit tesisler, mülakatlar, dağıtımlar, parselasyonlar ve birleştirme oranları kıstas alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu tez çalışmasının uygulama bölümünde AT projeleri öncelikli amaçlarına göre; birleştirme, kamulaştırmayı önleme, sulama, drenaj ve kadastro yenileme olmak üzere 5 ana başlık altında toplanmıştır. Projeler buna göre değerlendirilip öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is a developing country, and owes its development mostly to agricultural activities. Therefore, agriculture has to be enhanced to its efficiency by making structural changes. To this end, in 1961, Land Consolidation (LC) has been started. The first goal of LC was to unite scattered farmlands and to reshape the areas whose geographical shapes were not convenient for newly developed mechanical agriculture. Cropland improvement missions such as irrigation, drainage, rock removal and leveling have been applied as a part of todays' LC intention. Not only developing agricultural lands, but also developing cultivator's living conditions have been targeted with LC. The rate of reshaped areas have been calculated and the accomplishment rate in this project has been thought to be associated with it. In this study, the projects which were carried out about 5 parts, Salur and Kızık villages in Manyas district of Balikesir, Village of Konaklı in Ödemis district of Izmir, Altınova village in Tavas district of Denizli, and Korukezen village of Şanlıurfa have been observed. Comparisons were made on criterion such as cadastral structure of villages, ownership situations, possibility of accessing road network directly, co-partnership situations of tenant, grading works, stationary facilities, interviews, distributions, parceling and combination rates. LC projects are collected under five titles, integration of lands, escaped confiscation, irrigation, drainage, and renewal cadaster, according to their purposes. Projects are evaluated accordingly, and proposals are made.