Aksaray civarındaki taş ocaklarında ELMERI® İSG gözlem yöntemi uygulamaları
Application of ELMERI® OHS observation method for quaries around Aksaray
- Tez No: 447088
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Aksaray civarındaki altı adet taş ocağında iş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından ortaya çıkabilecek tehlikelerin belirlenmesi ve alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi amacıyla proaktif bir yöntem olan ELMERİ® İSG gözlem yöntemi uygulanmıştır. İmalat sektörü için kullanılan mevcut formun üzerinde çeşitli değişiklikler ve düzenlemeler yaparak taş ocaklarındaki gözlem alanlarını ve faaliyetleri kapsayacak şekilde yeni bir gözlem formu oluşturulmuştur. Her bir ocak için belirli aralıklarla ziyaretler gerçekleştirilmiş, bu ziyaretler esnasında hazırlanmış olan formları kullanarak her bir ocak için üçer gözlem yapılmıştır. İSG yönünden ocaklarda tespit edilen eksiklikler firma yetkililerine gösterilmiş ve alınması gereken tedbirler işletmelere bildirilerek riskin en aza indirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmalar neticesinde ocakların İSG yönünden içerisinde bulunduğu genel durum ortaya konmuştur. Çalışmanın sonunda elde edilen ELMERİ® gözlem puanlarının ocaklara ait çeşitli işletme parametreleri ile karşılaştırılması yapılmış ve bunlar arasındaki muhtemel ilişkiler araştırılmıştır. İşletme büyüklüğünü gösteren çalışan sayısı, günlük üretim miktarı ve iş makinesi sayısı ile ELMERİ® puanları arasında yüksek düzeyde anlamlı pozitif ilişkiler bulunmuştur. Şehir merkezine uzaklık ve faaliyet yılı değişkenleri ile ELMERİ® puanları arasında ise düşük düzeyde ilişkilere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a proactive method ELMERI® OHS observation method was applied to six quarries around Aksaray in order to identify hazards that may arise from the production and processing of rocks and measures to be taken in terms of occupational health and safety (OHS). A new observation form is created by making several changes and adjustments to the existing form used for the manufacturing industry to include the observation areas of the quarry activities and operations. Visits were carried out at regular intervals for each quarry and three observations were made during these visits for each quarry using the modified forms. Identified OHS deficiencies were shown the company officials and they were informed about precautions to be taken towards minimizing the risks arising during operations. As a result of these studies, the overall situation in terms of OHS was demonstrated for the quarries. At the end of the study obtained ELMERI® scores were compared with the various operating parameters of the quarry and possible relationships between them were investigated. There were significant positive correlations between ELMERI® scores and the parameters showing the company size such as the number of employees, the number of daily production and the number of operating machines. A low relationship was seen between ELMERI® scores and the distance to the city center and the date of establishment.