Fuzzy data envelopment analysis-based decision approaches for supplier evaluation and selection
Tedarikçi değerlendirme ve seçiminde bulanık veri zarflama analizi bazlı karar verme yaklaşımları
- Tez No: 447103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tedarikçi seçimi, tedarik zinciri yönetiminin en önemli ve kritik problemlerinden biridir. Firmalar, en uygun tedarikçileri bulmak ve mevcut tedarikçileri değerlendirmek için çalışmalar gerçekleştirir ve bu süreçte değişik ölçütlere dayanırlar. Birden çok ölçütün var olması sebebi ile tedarikçi seçimi problemi Çok Ölçütlü Karar Verme tekniklerinin kullanımı açısından uygun bir ortama sahiptir. Bu çalışmada, tedarikçilerin değerlendirilmesi ve seçimi için DEMATEL ve Veri Zarflama Analizi yöntemlerinin kullanıldığı çok ölçütlü karar verme yaklaşımları önerilmektedir. Tez kapsamında, öncelikle, yapılan yazın taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda ölçütler belirlenmiştir. Karar vericilerden elde edilen ölçütler arası etkileşim dereceleri birleştirilerek DEMATEL tekniği ile ilişki ve ölçüt ağırlıklarına ulaşılmıştır. Eşik değer yardımı ile Veri Zarflama Analizi yöntemine dâhil edilecek ölçütler filtrelenmiştir. Belirsizlik içeren bir gerçek hayat problemi olması sebebi ile ölçütlerin değerlendirmesinde kullanılan sözel değişkenler tedarikçi seçimi sürecine üçgensel bulanık sayılar yardımıyla dahil edilmiştir. Öncelikle tek girdi-tek çıktı, sonrasında tek girdi-çok çıktı için seçilen bulanık veri zarflama analizi modelleri farklı güven seviyelerinde uygulanmış ve tedarikçi alternatifleri için etkinlik değerleri hesaplanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supplier evaluation and selection is one of the most essential and critical part of supply chain management. The firms perform studies to evaluate their supplier candidates relying on different factors. The existence of the multiple criteria, makes the supplier selection problem appropriate to be dealt with Multi Criteria Decision Making (MCDM) techniques. In this study, Data Envelopment Analysis (DEA) employed with Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL). Within the thesis, in accordance with decision makers (DM) and literature review the criteria that will be used are determined. The interaction between criteria obtained by DM are aggregated, and via DEMATEL criteria weights are computed. Using a threshold value the criteria that will be involved in DEA are filtered. Being a fuzzy real life problem, the linguistic variables that are used for evaluating the criteria are included in the supplier selection process by fuzzy triangular numbers. The fuzzy DEA models that are selected firstly for the single-input single-output problem and afterwards for the single-input multiple-output problem are performed in different confidence levels, the efficiency values of suppliers are calculated and the results are compared.