Performansa dayalı lojistik için dinamik bir performans değerlendirme modeli önerisi
A dynamic performance evaluation model suggestion for performance based logistics
- Tez No: 641869
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Son zamanlarda sistemlerin bakım ve onarımı için malzeme tedariki yerine, performanslarına odaklanılması prensibine dayalı performansa dayalı lojistik (PDL) yaklaşımı yeni bir strateji olarak ön plana çıkmaktadır. Çalışmada, kamu kurumunun malzeme hazır bulunuşluk ihtiyacını PDL yaklaşımı kapsamında karşılayarak performans değerlendirmesi ile en uygun lojistik destek sağlayıcı firmanın seçimi sağlamaya yönelik dinamik bir performans değerlendirme modeli önerilmektedir. Model; nicel ve nitel ölçüt havuzunun oluşturulduğu ilk aşama; nicel verilerle değerlendirmeye yönelik VZA-MTFV endeksi yönteminin kullanıldığı ikinci aşama; nitel verilerle değerlendirmeye yönelik sezgisel bulanık küme teorisinde sezgisel bulanık ağırlıklı ortalama (IFWA), dinamik sezgisel bulanık ağırlıklı ortalama (DIFWA) ve sezgisel bulanık Choquet integrali (IFCI) operatörlerinin kullanıldığı üçüncü aşama ve her iki yöntemle bulunan sonuçlar birleştirilerek en uygun alternatifin seçiminin gerçekleştirildiği son aşama olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır. PDL sözleşmesi yapılabilecek birden fazla alternatifin bulunması, alternatiflerin değerlendirilmesinde nitel ve nicel ölçütlerin kullanılması, verilerin birkaç yılı kapsayacak dinamik bir yapıda olması nedeniyle, problem, kamu kurumları için dinamik bir Çok Ölçütlü Karar Verme (ÇÖKV) problemi haline gelmektedir. Önerilen model, en uygun yerli akü üretici firmanın seçiminde uygulanmıştır. Gerçek verilerin kullanıldığı uygulamada; on bir ölçüt, üç karar verici ve on iki alternatif kullanılarak sonuçlar elde edilmiş ve en iyi performans değerine sahip firma seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, a performance-based logistics (PBL) approach based on the principle of focusing on performance instead of product supply for maintenance and repair of systems has come to the fore as a new strategy. In this study, a dynamic performance evaluation model is proposed to meet the material availability requirement of the public institution within the scope of PBL approach and select the most appropriate logistics support provider company with performance evaluation. Model consists of four stages. In the first stage is the set of quantitative and qualitative criteria is created. The second stage is the use of Data Envelopment Analysis (DEA) and Malmquist Total Factor Productivity (MTFP) index method for evaluating with quantitative data. The third stage is the use of intuitionistic fuzzy set theory for evaluation with qualitative data. In this stage, intuitionistic fuzzy weighted average (IFWA), dynamic intuitionistic fuzzy weighted average (DIFWA), and intuitionistic fuzzy Choquet integral (IFCI) operators are used. The final stage is the choice of the most suitable alternative which is realized by combining the results by both methods. The problem becomes a dynamic Multi-Criteria Decision Making (MCDM) problem for public institutions, as there are more than one alternative for PDL contracts, the use of qualitative and quantitative criteria in the evaluation of alternatives, and the data has a dynamic structure to cover several years. The proposed model is applied in the selection of the most suitable domestic battery manufacturer. In numerical study based on real-life data; eleven criteria, three decision makers and twelve alternatives are used, then the results obtained from both methods are combined and finally the company with the best performance value is chosen.