Eşen Çayı Squalius fellowesii (Günther,1868) populasyonunun bazı populasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population parameters of Squalius fellowesii (Günther,1868), from Esen Stream
- Tez No: 447115
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Batı Akdeniz Havzası içerisinde yer alana Eşen Çayı'nda bulunan Squalius fellowesii populasyonuna ait bazı popülasyon dinamiği parametrelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Örnekleme çalışmaları Haziran-Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup toplam 404 birey incelenmiştir. İncelenen bireylerin yaşlarının 0-V'inci yaş grupları arasında değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Örneklenen bireyler içerisinde I. yaş grubunun en baskın (%33,4) olduğu bunu sırasıyla II. ve 0. yaş gruplarının izlediği görülmüştür. İncelenen bireylerin boy değerlerinin 3,6-20,2 cm ve ağırlık değerlerinin ise 0,43-108,65 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiş ve ortalama boy ve ağırlık değerleri sırasıyla 9,48±2,79 cm ve 13,54±13,44 g olarak hesaplanmıştır. Boy-ağırlık ilişkisi ise W=0,0066*L3,2584 olarak belirlenmiştir. Populasyon parametreleri akarsular için L∞: 35,97 cm, k: 0,134 yıl, to: -0,004 yıl -1, Φꞌ: 2,24 ve K: 1,12 olarak hesaplanmıştır. Ölüm oranları ve stoktan yararlanma düzeyi ise Z: 0,457, M: 0,324, F: 0,133 ve E: 0,29 olarak tahmin edilmiştir. Tahmin edilen bu değerler ışığında popülasyon üzerinde aşırı avcılık baskısının bulunmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine population parameters of Squalius fellowesii Eşen River, Batı Akdeniz River Basin. A total of 404 specimens were analyzed that were collected in June to September 2014. Age of the specimens ranged from 0 to V. age groups and dominant age group was found I (33.4%) followed by II. and 0. age groups, respectively. Total length varied from 3.6-20.2 cm with the mean of 9.48±2.79 cm and total weight ranged from 0.43-108.65 g with the mean of 13.54±13.44 g. Length-weight relationship were estimated W=0.0066*L3.2584. Estimated population parameters were calculated as L∞: 35.97 cm, k: 0.134 year, to: -0.004 year -1, Φꞌ: 2.24 and K: 1.12 for the population. Mortality and exploitation rates estimated as Z: 0.457, M: 0.324, F: 0.133 and E: 0.29, respectively. According to these values it has been expected that there were no over fishing pressure on the population.