Determination of ecological status of freshwaters and ecological preferences of algae in the Western Mediterranean Basin (Turkey) using multivariate approaches
Batı Akdeniz Havzası (Türkiye) alglerin ekolojik isteklerının ve sucul ortamların ekolojik durumlarının çok yönlü yaklaşımlar kullanarak belirlenmesi
- Tez No: 499438
- Danışmanlar: Prof. Dr. ABUZER ÇELEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Suların biyolojik olarak izlenmesi için son zamanlarda bazı yöntemler geliştirilmiştir. Ancak bu yöntemleri birlikte kullanarak su kalitesi hakkında değerlendirmede bulunmak hatalı sonuçlar verebilir. Bu tez algler ve çok değişkenli yaklaşımlar kullanılarak tatlı su kalitesini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Örnekler, Türkiye'nin Batı Akdeniz Havzası'ndaki 34 tatlısu istasyonundan toplanmıştır. Lentik bölgelerden toplam 206 fitoplankton taksonu, lotik ekosistemlerden de toplam 102 diyatome taksonu tespit edilmiştir. CCA ile çevresel değişkenlerin alg türlerinin dağılımını etkilediği belirlenmiştir. Göller ve rezervuar sularınının ekolojik kalite durumu ise phytoplankton trophic index, Mediterranean phytoplankton trophic index ve fitoplankton Q indeksine göre orta ve iyi ekolojik durumda olmuştur. Akarsu ekosistemlerindeki suların ekolojik kalitesi ise trofik indeks Türkiye (TIT) indeksine göre kötü ekolojik durumdan yüksek ekolojik duruma doğru arttığı belirlenmiştir. Sucul ekosistemlerin trofik durumuna bakıldığında lentik sistemin oligotrofikten hipertrofikliğe doğru değişim göstermiştir. Bu çalışmada bu indekslerin birleştirilmesi tatlı suların biyolojik izlenmesi için yararlı olabileceği görülmüştür. Bununla birlikte bu indekslerin doğrudan kullanılması alg kompozisyonundaki değişimler nedeniyle su kalitesinin hatalı yorumlanmasına neden olabilir. Bu yüzden ulusal fitoplankton bazlı bir ölçüm geliştirmeye ihtiyaç vardır. Ayrıca TIT, tüm diyatome topluluklarını kapsayacak şekilde uygulanabilirliği gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Several methods have been recently developed for water bioassessment. However, combining these methods to provide a realistic estimation of water quality is rare. The aim of this work was to assess freshwater quality using algae and multivariate approaches. Data were collected from 34 stations in the western Mediterranean basin of Turkey. A total of 206 phytoplankton and 102 diatom taxa were recorded in lentic and lotic systems respectively. Canonical correspondence analysis indicated that environmental variables influenced the distribution of algal taxa. In related to water quality, lakes and reservoirs showed moderate, good and high status according to Phytoplankton Trophic Index (PTI), Mediterranean Phytoplankton Trophic Index (Med-PTI) and the assemblage index (Q). Running waters showed poor to high ecological status based on Trophic Index Turkey (TIT). With regard to the trophic state, the lentic systems varied from oligotrophic to hypertrophic. It appears from this study that combining these metrics could be a useful approach for freshwater bioassessment. However, the use of these indices could lead to wrong interpretation of water quality because of ecoregional changes in algal composition, and there is a need to develop a national phytoplankton based metrics. Besides, TIT should be revised to include all diatom communities from various water types to extend its applicability to a number of aquatic systems.