İntravitreal deksametazon implant tedavisinin koroid kalınlığına etkisinin 'swept-source' optik koherens tomografi ile ölçülmesi
Evaluation of the effects of intravitreal dexamethasone implant treatment onchoroid thickness with swept source optical coherence tomography
- Tez No: 447164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU TURĞUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Yavaş salınımlı kortikosteroidli implantların intravitreal uygulanımda koroid dokusuna etkisini değerlendirmeyi amaçlayan bu çalışmada kliniğimize başvuran retinal ven tıkanıklığına ikincil maküler ödem (RVT) veya diabetik maküler ödem (DMÖ) nedeniyle ilk kez intravitreal deksametazon implant tedavisi uygulanmış olguların arka kutup koroid kalınlıkları“swept-source”OKT (SS-OKT; DRI-OKT, Topcon Japan) cihazı ile değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Retina Birimi kayıtları taranarak, DMÖ tanılı 42 göz ve RVT tanılı 24 göz olmak üzere toplam 66 göz çalışmaya alındı. Olguların uygulama öncesi ve uygulama sonrası 1., 3. ve 6. aylara ait en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) ile SS-OKT cihazı ile 3D (H) 6*6 mm modda alınmış görüntüleri değerlendirildi. Cihazın yazılımının otomatik olarak sağladığı ETDRS kalınlık haritasından elde edilen santral maküler kalınlığı (SMK), makulanın tüm kadranlarının retina kalınlık ortalaması (OMK), santral koroidal kalınlığı (SKK), makulanın tüm kadranlarının koroid kalınlık ortalaması (OKK) ve kadranların izole olarak koroid kalınlıklarının kontrollerdeki değişimi analiz edildi. Bulgular: Yaş ortalaması DMÖ grubunda hastaların 63.83 ± 7.28 yıl, RVT grubunda 61.71±10.15 yıldı. Cinsiyet dağılımı tüm grupta 32 (%48.5) erkek, 34 (%51.5) kadın şeklindeydi. DMÖ ve RVT grupları arasında cinsiyet ve yaş dağılımı açısından anlamlı fark görülmedi (sırasıyla p=0.07, p=0.33). Olguların enjeksiyon öncesi EDGK ortanca değeri 0.20 iken, enjeksiyon sonrası 1. ay, 3. ay ve 6. ay muayenelerinde sırasıyla 0.23, 0.28, 0.20 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study we aimed to evaluate the treatment effects of sustained release corticosteroid implants on choroidal tissue in steroid-naive patients with macular edema secondary to retinal venous occlusion (RVO) and diabetic macular edema (DME) by evaluating the posterior pole choroid thickness with swept-source OCT (SS-OCT; DRI-OCT, Topcon Japan) device. MATERIALS and METHODS: The data files of Selçuk University Faculty of Medicine Retinal Disease Section were scanned and a total of 66 eyes including 42 eyes with DME and 24 eyes with RVO were included in the study. Best corrected visual acuity (BCVA) before implantation and at 1., 3., 6. months were evaluated with SS-OCT device in 3D (H) 6*6 mm image mode. According to the ETDRS thickness maps derived automatically from the device software central macular thickness (CMT), mean macular thickness (MMT) of all macular quadrants, central choroidal thickness (CCT), mean choroidal thickness (MCT) of all quadrants and choroidal thickness in individual quadrants at each visit were analyzed. RESULTS: The mean age of the DME patients was 63.83 ± 7.28 years and the mean age of patients with RVO is 61.71 ± 10.15 years. Gender distribution was 32 (% 48.5) male and 34 (% 51.5) female in the whole group. There was no significant difference in terms of gender and age distribution between DME and RVO groups (p=0,07; p = 0.33 respectively). Mean value of BCVA of the patients before injection was 0.20 and post-injection after 1., 3. and 6. months were 0.23, 0.28, 0.20 respectively.