Kronik otit gelişiminde östaki tüpü uzunluğu ve açısının etkisi
The influence of the eustachian tube length and angle in development of chronic otitis media
  1. Tez No: 447169
  2. Yazar: FUAD SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÇOLPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Östaki tüpünün anatomik yerleşimi, çocuklarda ve yetişkinlerde açısı ve uzunluğunun farklı olması yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Ama yetişkin hastalarda ÖT açısı ve uzunluğunun Kronik Otitis Media arasındaki ilişki ile ilgili çok az çalışma vardır. KOM nedeniyle opere olmuş 171 yetişkin hasta ve 74 sağlıklı yetişkin hasta bu çalışmaya dâhil edildi. Retrospektif olarak incelenen hastaların temporal tomografileri MPR tekniği ile değerlendirildi. Yetişkin KOM'lu hastalar ile sağlıklı hastaların Östaki Tüpü uzunluğu (ÖTu) ve açısını (ÖTa) karşılaştırarak KOM ile ÖT anatomisi arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Otitis medianın kronikleşmesinde büyük önemi olan iki lokal faktör de Eustachi borusu ve mastoidin durumudur. Eustachi borusu siliyer aktivite, havalanma ve koruyuculuk görevine sahiptir. Özellikle koruyuculuk görevinde bozulma, orta kulağın sürekli nazofarinksten enfekte olmasına neden olacaktır. Östaki tüpü, kıkırdak ve kemik olmak üzere iki bölümden oluşan, yumuşak doku ve kaslar ile çevrili, anterior, inferior ve medial doğrultuda seyreden uzunluğu yeni doğanda 17-18 mm, erişkinlerde ortalama 31-38 mm olan bir yapıdır. Bizim çalışmamızda ÖT açısı (P=0,068) ve uzunluğu (P=0,087) arasında hastalıklı kulaklarla normal kulakların karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Çalışmamızın sonucunda KOM'lu hastaların bazı alt gruplarında (Revizyon KOM, Kolesteatomlu KOM ve Adeziv KOM) ÖT uzunlukları Normal hastalarla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak kısa bulundu (sırasıyla P=0,012, P=0,009, P=0,001). Ama ÖT açısı ile ilgili anlamlı fark bulunamadı. Erkeklerin ÖTu bayanlarınkinden önemli ölçüde büyük bulundu, ama ÖTa'larında anlamlı fark bulunmadı. Çocukluk başlangıçlı hstalığı olan hastaların ÖTu normal bireylerin ÖTu'dan daha kısa bulundu (P=0,025). ÖT uzunluğunun kısa olması önemli ölçüde olmasa da KOM gelişimine katkı sağlayan bir faktör olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
It has been studied and concluded clearly in many researches that Eustachian tube's (ET) placement in children and adults are different in terms of its length and angle. However, there are few studies about the relation between the ET angle and length and chronic otitis media (COM) in adults. The study group comprised 171 adult patients who underwent ear surgery because of COM and 74 normal adults. 245 subjects were individually studied retrospectively and their temporal tomographies were investigated with multiplanar reconstruction technique. In this research, it is aimed to compare the ET angle (ETa) and length (ETl) of ears adult patients who underwent ear surgery because of COM and healthy adults, and to determine the relationship between ET anatomy and the development of COM. State of ET and mastoid are two important local factors for the process of chronic otitis media. The ET performs three functions: ventilation, protection, and clearance of the middle ear. Especially problems in protectiveness function will cause constant nasopharynx infections. The ET is made of two parts such as bony and cartilaginous portions and covered with soft tissues and muscles. It lies through anterior, inferior and medial. It's about 17-18 mm in infants and 31-38 mm length for adults. In this study, a significant difference statically has not been found when diseased and healthy ears compared in terms of ETa (p =0,068) and length (p =0,087). We found out that in some of the subgroups of patients (Revision COM, Cholesteatoma COM, Adhesive COM) when the length of ET compared with healthy subjects, diseased ones were found statistically short (p =0,012, p=0,009, p =0,001). However, there was not significiant difference about Eta.