Kardiyopulmoner BYPASS eşliğinde koroner arter BYPASS greft uygulanan olgularda sistemik enflamatuar yanıtın azaltılmasında rosuvastatin'in etkinliği
The effects of rosuvastatin to reduce systemic inflammatory response in coronary artery bypass graft patients done with cardiopulmonary bypass technique
  1. Tez No: 447239
  2. Yazar: İBRAHİM MURAT ÖZGÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BURMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETGünümüzde yapılan açık kalp ameliyatları için kullanılan kardiyopulmoner bypass (KPB) tekniğinin en önemli komplikasyonu sistemik enflamatuar yanıt olup göstergeleri sitokin miktarlarındaki değişiklik, kompleman aktivasyonu ve akut faz reaktanlarındaki değişimlerdir. Bu çalışmada rosuvastatinin KPB uygulanan hastalarda IL-6, IL-10, IL-18 ve high sensitivity C-reaktif protein (hs-CRP) değerleri üzerine olan etkileri araştırıldı.Çalışmada koroner bypass cerrahisi uygulanan 50 hasta, 25'i kontrol ve 25'i rosuvastatin grubu olarak değerlendirildi. Tedavi grubuna operasyondan 7 gün önce başlanıp postoperatif 28. güne kadar rosuvastatin 20 mg. tablet günde bir kez verildi. IL-6, IL-10 ve IL-18 düzeyleri için kan örnekleri anestezi indüksiyonu öncesi (T1), KPB sırasında (T2), kros klemp kaldırıldıktan sonra 5. dakikada (T3), protamin infüzyonu sonrası (T4), postoperatif 3.gün (T5) ve postoperatif 28. gün (T6) dönemlerinde, hs-CRP ve kolesterol profili için anestezi indüksiyonu öncesi (T1) ve postoperatif 28.
Özet (Çeviri)
The most prominent complication of cardiopulmonary bypass (CPB) technique, which is performed today for open-heart surgeries, is systemic inflammatory response, and its indicators are change in cytokine amounts, complement activation, and changes in acute phase reactants. In this study, the effects of rosuvastatin on the CPB applied patients? IL-6, IL-10, IL-18 and high sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) values were researched.In the study, 25 of 50 patients that were applied coronary bypass surgery were evaluated as rosuvastatin group and 25 as control. For the treatment group, rosuvastatin 20 mg. tablet was started to be given once a day from 7 days before the operation until the 28th postoperative day. For the levels of IL-6, IL-10, IL-18, blood samples were taken before induction of anesthesia (T1), during CPB (T2), at the 5th minute after cross-clamp was taken, (T3), after protamine infusion (T4), on the 3rd postoperative day (T5) and on the 28th postoperative day (T6).