Farelerde oluşturulan immobilizasyon stres modelinde melatonin-fluoksetin kombinasyonunun etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of melatonin and fluoxetine combination on the immobilization stress model in mice
  1. Tez No: 447243
  2. Yazar: MERVE İNCİ ÇAMÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Strese maruziyet fizyolojik ve psikolojik birçok hasarı tetiklemektedir. Yapılan çalışmalarda stresin bu etkisinin temelinin hipotalamo-pituiter-adrenal (HPA) aks ile ilişkili olduğu belirtilmiştir. Strese duyarsız hale gelme ile HPA sistemi baskılanmakta ve psikiyatrik hastalıkların böylelikle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Stresin tetiklediği psikiyatrik bozuklukların antidepresan tedaviye yanıt verdiği, yapılan birçok çalışma ile desteklenmiştir. Depresyon tedavisinde yaygın ve güvenilir olarak kullanılan fluoksetinin antidepresan, anksiyolitik ve antioksidan etkilerinin olduğu bilinmektedir. Melatoninin ise antidepresan etkisi olduğu düşünülmekte ve stresin tetiklediği oksidatif hasarda faydalı olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda deneysel olarak oluşturulan immobilizasyon stres modelinde farelerde stresin indüklediği yolaklar üzerine fluoksetin, melatonin ve fluoksetin-melatonin kombinasyonunun tedavi edici etkileri araştırıldı. Bu amaçla, kullanılan erkek fareler sekiz gruba ayrıldı; 1.grup kontrol (7 gün süre ile günde 1 defa 1 ml steril salin enjeksiyonu intraperitoneal (i.p) ), 2.grup immobilizasyon stres grubu (İM) (7 gün süre ile günde 1 defa 1 ml steril salin enjeksiyonu (i.p) ), 3.grup İM grubu + Melatonin (Mel) (7 gün süre ile günde 1 defa 10 mg/kg enjeksiyon (i.p) ), 4.grup İM grubu + fluoksetin (Flu) (7 gün süresi ile günde 1 defa 20 mg/kg Flu enjeksiyonu (i.p) ), 5.grup İM grubu + Mel (7 gün süre ile günde 1 defa 10 mg/kg enjeksiyon (i.p) )+ Flu (7 gün süre ile günde 1 defa 20 mg/kg enjeksiyon (i.p) ), 6. Grup Mel (7 gün süre ile günde 1 defa 10 mg/kg enjeksiyon (i.p) ), 7. Grup Flu (7 gün süre ile günde 1 defa 20 mg/kg enjeksiyon (i.p) ), 8. Grup Mel (7 gün süre ile günde 1 defa 10 mg/kg enjeksiyon (i.p) )+ Flu (7 gün süre ile günde 1 defa 20 mg/kg enjeksiyon (i.p) ) verilen farelerden oluştu. Yedinci günden sonra tüm gruplarda ağrı ve ağırlık kontrolü, açık alan testi kullanılarak lokomotor aktivite ve anksiyete, zorunlu yüzme testi kullanılarak depresyon, yükseltilmiş t labirenti testi kullanılarak anksiyete, pasif sakınma testi ile öğrenme bellek durumundaki değişiklikler değerlendirildi. Denekler eter anestezisi altında dekapitasyonla sakrifiye edilerek beyin dokuları izole edildi ve -80 °C' de saklandı. Saklanan beyin dokularındaki oksidatif hasarı değerlendirmek için MDA düzeyleri ölçüldü. Deneyler sonucunda İM grubundaki deneklerin ağırlıklarının kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldığı, İM, İM+Mel, İM+Mel+Flu, Mel ve Mel+Flu gruplarında da ağırlıkların anlamlı olarak azaldığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Exposure to stress triggers a lot of physiological and psychological illnesses. Studies show that the base for such effects of stress is related to hypothalamic-pituitary-adrenal (HPA) axis. Following desensitization to stress, HPA system is repressed and psychiatric diseases occur as a result. Many studies support that psychiatric disorders caused by stress respond to anti-depressant therapy. Widely and safely used in depression treatment, fluoxetine is known to have anti-depressant, anxiolytic and anti-oxidant effects. Melatonine, on the other hand, is thought to have anti-depressant effects and is known to be beneficial against oxidative damage triggered by stress. In our study, therapeutical effects of fluoxetine-melatonine combination on pathways induced by stress in rats have been researched with the immobilization stress model designed for the experiment. With this aim, male rats have been put into 8 groups; 1st group: control (1 ml of sterile saline intraperitoneal (i.p.) once a day for 7 days), 2nd group: immobilization stress group (IM) (1 ml of sterile saline (i.p.) once a day for 7 days), 3rd group: (IM) + Melatonine (Mel) (10 mg/kg (i.p.) once a day for 7 days), 4th group:(IM) + fluoxetin (Flu) (20 mg/kg (i.p.) once a day for 7 days), 5th group: IM + Mel (10 mg/kg (i.p.) once a day for 7 days) + Flu (20 mg/kg (i.p.) once a day for 7 days), 6th group: Mel (10 mg/kg (i.p.) once a day for 7 days), 7th group: Flu (20 mg/kg (i.p.) once a day for 7 days), 8th group: Mel (10 mg/kg (i.p.) once a day for 7 days) + Flu (20 mg/kg (i.p.) once a day for 7 days). After the seventh day, for each group, pain and weight controls were made, and changes in locomotor activity and anxiety by using controlled open field test, depression by using forced swimming test, anxiety by using elevated plus maze test and cognitive memory by using passive avoidance test were measured. Subjects were sacrificed by decapitation under ether anesthesia and their brain tissues isolated to be preserved at -80 degrees and for the assessment of oxidative damage, MDA levels were measured. As a result of the experiment, there was a statistically significant decrease in the weight of the IM subjects (p0.05).