Fonksiyonel ortopedik tedavilerin temporomandibular eklem üzerine etkilerinin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of functional orthopedic treatment on temporomandibular joint using magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 447244
  2. Yazar: NURSEZEN KAVASOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, II. Sınıf 1. bölüm kapanış bozukluğuna sahip hastalarda uygulanan Monoblok apareyinin, Temporomandibular Eklem üzerindeki etkisinin Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) kullanılarak belirlenmesidir. Çalışmamıza Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı kliniğine başvuran; fonksiyonel ortopedik tedavi endikasyonu olan, mandibular retrognatiye sahip iskeletsel CI II ve peak döneme girmiş 40 adet hasta çalışma gurubuna ve 20 adet hasta kontrol grubuna dahil edilmiştir. Tüm istatistiksel analizler, SPSS paket programı (SPSS for Windows Release 15) kullanılarak yapılmıştır. Metod hatasının saptanması amacıyla, manyetik rezonans görüntüleri iki kez çizilmiş ve değerlendirilmiştir. Metod hatasının hesaplanmasında, Dahlberg metod hatası formülü kullanılmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız t-testi kullanılmıştır. Sağ ve sol eklemlere ait MR ölçümlerinin karşılaştırılması amacıyla ise eşleştirilmiş t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determining the effects of the monoblok appliance that applied for CI II malocclusion patients, on the Temporomandibular joint using Magnetic Resonance Imaging (MRI). Our study, Dicle University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics clinic admitted to skeletal CI II and mandibular retrognatia with functional orthopedic treatment indication 40 working group patients and 20 control group patients entered the peak period were included. All statistical analyses were performed using the SPSS software package (SPSS for Windows Release 15). For the assessment of the method error, the MRIs were traced and evaluated twice. Dahlberg formula was used for the method error calculation. Therefore, parametric tests were used for the statistical analysis. A paired-sample t-test was used to evaluate the treatment and observation changes within each group. To compare the changes observed in both groups, an independent-sample t-test was performed. A paired-sample t-test was used to evaluate differences between the left and right TMJs.