Hemiplejik inmeli hastalarda solunum fonksiyonları ile hastalığın klinik parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between lung functions and clinical parameters of disease in stroke patients
- Tez No: 447252
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KELLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnme hemen hemen tüm toplumlarda sıklığı giderek artan, yüksek sağlık harcamaları, sakatlık ve ölüme neden olabilen önemli bir rahatsızlıktır. İnme ile birlikte birçok komplikasyon gelişebilmektedir. Bunlardan biri de solunum fonksiyon bozukluklarıdır. Bu noktadan hareketle çalışmamızda, inme geçiren hastaların solunum problemlerini saptamak ve hastalığın diğer klinik bulgularıyla solunum fonksiyonları arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne başvuran, inme geçirmiş 30 hasta alındı. Benzer demografik özelliklere sahip 30 sağlıklı birey kontrol grubuna dahil edildi. Tüm katılımcıların yaş, boy, kilo, etkilenen ekstremite, dominant ekstremite, yoğun bakımda kalış süresi, sigara içim süresi ve miktarı kaydedildi. Göğüs çevre ölçümleri aksillar, epigastrik ve subcostal bölgeden derin inspiryum ve derin ekspiryum sırasında mezura ile ölçülerek kaydedildi. Beck depresyon, beck anksiyete ve bartel bağımsızlık skalaları uygulandı. Tüm olgulara fukuda sangyo ST-300 marka ve model spirometre cihazı ile solunum fonksiyon testleri yapıldı. Tüm kontrol grubundaki bireylerin solunum fonksiyon testleri normal sınırlarda ölçüldü. Ancak hemiplejik hastalarda önemli derecede obstrüktif ve restriktif tip akciğer disfonksiyonu tespit edildi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hemiplejik hastalarda SVC, FVC, FEV1, FEV3, FEV1/FVC, PEF, MVV, değerlerinde anlamlı bir fark bulundu. Hemiplejik hastaların depresyon ve anksiyete düzeyleri sağlıklı bireylerlere göre anlamlı derecede yüksekti. Hemiplejik hastaların göğüs ekspansiyonları kontrol grubuna göre azalmış bulundu. hastaların solunum fonksiyonları ile Beck anksiyete ve Bartel bağımsızlık skalaları arasında pozitif korelasyon saptandı. Hemiplejik hastalarda sıklıkla solunum disfonksiyonu görülür. Hareket bağımsızlığı az olan ve anksiyetesi yüksek olan hastalarda solunum fonksiyonları anlamlı derecede zayıflamış olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle solunum fonksiyon analizleri rehabilitasyon sürecinin hemen başlangıcında değerlendirilmeli ve bu sürece eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Stroke, whose freguency is increasing almost in all socitiest, is an important disorder which can cause high health expenses, disabilities and deaths. With stroke, many other complications can be seen. One of those complications is impaired pulmonary function. . The aim of the research is to determine the respiratory problems of stroke patients and to research relationship between stroke and the other clinic condition . On the purpose of analysing respiratory functions of patients who had stroke previously, 30 patients who applied Diyarbakır Dicle university physical therapy and rehabilitation department for research.30 healty people who has similar demographic features were include into research as a control group Age, height, weight, affected extremity, dominant extremity, hospitalization duration in intense care, smoking duration and smoking amount were recorded for each patient. Breast girth was measured by measuring tape, during deep inspirium from axillary epigastric and deep insprium and deep exprium beck depression beck anxiety and bartel's indepandence scales were applied. Respiratory tests were done to all cases by the brand and model of fukuda sangyo ST-300. In spite of all respiratory tests of control group measured in normal limits, sever obstructive and restrictive lung dysfunction was found in all hemiplegic patients. Hemiplegic patients when compared with control group has significant difference in the value of SVC, FVC, FEV1, FEV3, FEV1/FVC, PEF, MVV. When compared with control group, hemiplegic patients has much more high value of depression and anxiety. Breast expansion of hemiplegic patients were found less than control group. Positive correlation was found between respiratory functions of patients, Beck anxiety and Bartel independence scales. Freequently, hemiplegic patients has respiratory dysfunction. Patients that have less mobility independence and more anxiety has significantly worse respiratory values. Because of this pulmonary function tests should be considered at the beginning of the rehabilitation process and be added into rehabilitation process.