Farklı spor branşlarının sporcuların fiziksel ve kuvvet parametleri üzerine etkileri
The effect of different sports branches on physical and conditional parameters of athletes
  1. Tez No: 447253
  2. Yazar: ERCAN TİZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ AKPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı spor branşlarındaki sporcuların fiziksel ve kondüsyonel parametrelerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya 2015-2016 sezonunda Diyarbakır ilinde bulunan üçüncü lig takımlarından Kayapınar belediyesi bünyesinde aktif olarak basketbol, hentbol ve voleybol takımlarında mücadele eden toplam (n=45) sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Demografik özelliklerinden boy, kilo, yaş, sporcu geçmişi gibi parametreler değerlendirmeye alınırken, fiziksel özellikler olarak; kol uzunluğu, kulaç uzunluğu, omuz genişliği, göğüs çevresi, kol çevresi, ön kol çevresi, bel çevresi, triceps, abdomen, suprailiac gibi parametreler değerlendirildi. Kondüsyonel parametrelerden ise kuvvet sağ pençe, kuvvet sol pençe, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, bacak kuvveti, sırt kuvveti test ölçümlerinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this was study; to compare the physical and conditional parameters of athletes in different sports branches. In Research total (n = 45) volunteered to participate in sports branches who within the active volleyball, basketball and handball teams struggling the 2015-2016 season in the third division team from Diyarbakır in Kayapınar municipalities. Consider the demographics height, weight, age, parameters were evaluated. As physical properties; arm length, fathoms length, shoulder width, chest circumference, arm circumference, forearm circumference, waist circumference, triceps, abdomen, parameters such as suprailiac were evaluated. The conditional parameters of the right forces, force left, vertical jump, standing long jump, leg force, force test measurements were evaluated on their backs.