Sağlıklı ve diabetik ratlarda melatonin uygulamasının testis dokusunda GDF-9 ve katalazın immunohistokimyasal lokalizasyonu üzerine etkisi
The effect of melatonine administration on the immunohistochemical localization of GDF-9 and catalase in the testicular tissue of healthy and diabetic rats
- Tez No: 447261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY DEPREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, sağlıklı ve diabetik ratlarda melatonin uygulamasının testis dokusunda katalaz (CAT) ve GDF-9'un immunohistokimyasal dağılımını üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 40 adet Spraque-Dawley rat kontrol, diabet, melatonin ve diabet+melatonin olarak dört gruba ayrıldı. Diabet oluşturmak amacıyla STZ, 50 mg/kg dozda intraperitoneal (i.p.) yolla uygulandı. Diabet oluşumu teyit edildikten sonra melatonin ve diabet+melatonin gruplarına melatonin 10 mg/kg dozunda (i.p.) 2 hafta süreyle uygulandı. Deneklerin testis dokuları 15. günde alındı. Alınan doku kesitlerine histolojik yapısını incelemek amacıyla H&E, PAS ve Crossman'ın üçlü boyaması yapıldı. GDF-9 ve CAT'ın immunoreaktivitesini belirlemek için Avidin-Biotin-Peroksidaz Kompleks (ABC) metodu uygulandı. Yapılan histolojik incelemeler sonucu kontrol, diabet, melatonin ve diabet+melatonin grupları arasında histolojik olarak bir farklılık gözlenmedi. Canlı ağırlık yönü ile kontrol ve melatonin grubunun istatiksel düzeyde benzer olduğu ve diabet+melatonin grubuna göre ise bu iki grupta canlı ağırlığın artmış olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of melatonin administration on the immunohistochemical distribution of catalase (CAT) and GDF-9 in testicular tissue in healthy and diabetic rats. In the study, 40 Sprague-Dawley rats were divided into four groups, namely control, diabetes, melatonin and diabetes+melatonin. Streptozotocin was administered intraperitoneally (i.p.) at a dose of 50 mg/kg to induce diabetes. After confirmation of diabetes, melatonin and diabetes+melatonin groups were administered melatonin at a dose of 10 mg/kg (i.p.) for 2 weeks. Testicular tissues of the subjects were removed on day 15. H&E, PAS and Crossman's triple staining were performed to examine the histological structure of the tissue sections. The Avidin-Biotin-Peroxidase Complex (ABC) method was used to determine the immunoreactivity of GDF-9 and CAT. Histological examinations revealed no histological difference between control, diabetes, melatonin and diabetes + melatonin groups. It was observed that the control and melatonin groups were similar at the statistical level in terms of live weight and that the live weight was increased in these two groups compared with diabetes + melatonin group.