Etil alkol ile oluşturulan karaciğer toksikasyonunda chlorella vulgaris'in karaciğer, akciğer, böbrek, beyin ve kalp mapk aktivasyonu ile lipid peroksidasyon ve antioksidan düzeylerine etkisi
Effect of chlorella vulgaris on liver, lung, brain, heart andkidney mapk, lipid peroxidation antioxidant enzyme activity with ethyl alcohol ttoxication
  1. Tez No: 447262
  2. Yazar: TARIK MECİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, ratlarda etil alkol ile oluşturulan karaciğer toksikasyonunda Chlorella vulgaris uygulanmasının karaciğer, akciğer, beyin, kalp ve böbrek MAPK aktivasyonu ile lipid peroksidasyon ve antioksidan enzim düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla, 10-12 aylık, 200-250 gr ağırlığında 24 adet erişkin erkek Sprague Dawley rat kullanıldı. Ratlar 3 gruba ayrılarak her grupta 8 hayvan bulunacak şekilde 2 deney ve 1 kontrol grubundan oluşturuldu. Kontrol grubuna 5 mg/kg izoklorik maltoz gavajla 12 saatte bir verildi. Alkol grubu (n=8)'nda bulunan ratlara 15g/kg olacak şekilde ve %50 su ile dilüe edilerek Etil alkol, Chlorella grubu (n=8)'nda bulunan ratlara önce 300 mg/kg Chlorella ve daha sonra %50 su ile dilüe edilerek 15g/kg Etil alkol verildi. Deney sonunda, eter anestezisi altında ratların batın ön duvarı insizyonla açıldı. Diyaframdan kalbe ulaşarak punksiyonla kanları alınan ratlar sakrifiye edildi. İntrakardiyal yolla EDTA'lı tüplere alınan kan numuneleri, +4° C, 3000 rpm'de, 5 dakika santrifüj edilerek plazmalar ve metotlara uygun olarak hazırlanan homojenatlar polietilen tüplere konularak laboratuvar işlemlerine kadar -20° C'de saklandı. Alınan kan numuneleri, MAPK, GSH ve GSH-Px değerlerine bakılmak üzere kullanıldı. Alkol etkisi ile yükselen MAPK aktivitelerinin karaciğer ve akciğer dokularında Chlorella vulgaris ile azaldığı, beyin, böbrek ve kalp dokularında ise alkol etkisi ile azalan MAPK aktivitelerinin Chlorella vulgaris ile yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of Chlorella vulgaris on liver, lung, brain, heart and kidney MAPK, lipid peroxidation antioxidant enzyme activity with ethyl alcohol toxication. For this purpose, 10-12 monthly, weighing 200-250 gr., 24 adult male Sprague Dawley rats were used. Rats divided into 3 groups in which 2 experiment and a control. Each group had 8 animals. The control group was given 5mg/kg isocaloric maltose by gavage. 15 g/kg ethyl alcohol diluted with 50% water was given alcohol group(n=8) and 300 mg/kg Chlorella and then 15 g/kg ethyl alcohol diluted with 50% water was given Chlorella group (n=8). Blood samples were taken to EDTA tubes by reaching to heart from diaphragm. After sacrification of rats tissue samples taken. Tissue and blood samples were kept at -20 °C. Taken blood and tissue samples was used to investigate the GSH/GSH-Px, MAPK activity and MDA levels. MAPK activities in liver and lung tissue were increased with Chlorella which decrease with ethyl alcohol while MAPK activities in brain, kidney and heart tissue decrease with Chlorella.