Diabet oluşturulan ratlarda, tip 1 ve tip 2 diabetik hastalarda hipotalamo-hipofizer-tiroid aks ve periferik tiroid hormon değişiklikleri
- Tez No: 71157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
7. ÖZET STZ ile diabet yapılan ratlarda, tip I ve tip II diabetik hastalarda kötü ve iyi metabolik kontrol dönemlerinde hipotalamo-hipofizer-tiroidal aks ve periferik hormon düzeylerinde değişiklikleri incelemek amacıyla yaptığımız bu kontrollü çalışmada; 10 kontrol grubu rat, 15 STZ-diabetik rat, 10 tip I, 15 tip II diabetik hasta çalışmaya alındı, ratlarda bazal serum TSH, TRH'ya TSH yanıtı, TT4, TT3, sT3, sT4 düzeyleri incelendi, diabetik hastalarda ise kötü ve iyi metabolik kontrol dönemlerinde bazal TSH ve nokturnal TSH pik, TT4, TT3, sT4, sT3 düzeyleri araştırılarak 10 kişilik sağlıklı kontrol grup sonuçları ile karşılaştırıldı. Çalışma sonuçlandığında diabetik ratlarda kontrol grubuna göre serum TSH düzeyleri anlamlı olarak azalmış, TRH'ya TSH yanıtı alınamamış, TT4, TT3, sT3, sT4 değerleri düşük bulunmuştur. Tip I ve tip II kötü metabolik kontrolü hastalarda TSH pik değerleri ile sT3 ve TT3 an lamlı olarak azalmış sT4, TT4 değerlerinde farklılık bulunamamış, tip I kötü metabolik kontrol döneminde bazal serum TSH kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur. İyi metabolik kontrol döneminde bazal TSH, TSH pik ve sT3'te kötü metabolik kontrole göre anlamlı yükselme saptanmışken TT3 değerinde artma gözlenememiştir. 42
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, changes of hypothalamo - pituitary - thyroidal axis and peripheric hormone levels, which are serum TSH, peak TSH, TT4, TT3, fT4 and fT3 were determined in diabetic patients with type I and type II in the periods of good and poor metabolic control. The similar study was per formed on the STZ induced diabetic rats. In this experimental group, TSH response to TRH, serum TSH, TT4, TT3, fT4 and fT3 levels were also studied. All results were compared with the related control groups. The results in both type I and type II diabetic patients during poor metabolic control showed that TSH peak and both serum fT3 and TT3 levels were significantly lower than control. In type I diabetic patients, low TSH levels were observed only during poor metabolic control period. In good metabolic control of both type I and type II diabetic patients groups the levels of basal TSH, peak TSH, and fT3 reached to plateau similar to control group and were sig nificantly higher than their previous poor metabolic control levels. However, TT3 levels remained the same. In diabetic rats there were no TSH response to TRH and TT4, TT3, fT4, fT3 levels were significantly lower than control group. 43