Hiperbarik oksijen ile tedavi edilen ani işitme kayıplı hastalarda serumda ısı şok proteini 70 düzeylerinin prognostik değeri ve bu proteinin hiperbarik oksijen tedavisiyle ilişkisi
The prognostic value of heat shock protein 70 in the idiophatic sensorinoral hearing loss patients who were treated with hyperbaric OXYGEN and the relationship of this protein with hyperbaric OXYGEN
  1. Tez No: 447280
  2. Yazar: YAVUZ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada ani işitme kaybı (AİK), hiperbarik oksijen tedavisi ve ısı şok proteini 70 arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca AİK olmayan ama HBO tedavisi alan diğer bir grup hastada da benzer ölçümler yapılıp HBO ile IŞP 70 proteini arasındaki ilişki de değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: HBO endikasyonu ile İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı'na yönlendirilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden AİK'lı hastalardan ve AİK olmayan hastalardan Hiperbarik Oksijen Tedavisine başlamadan önce ve 20. seans HBO sonunda 1 tüp venöz kan alındı. Tüm serum örnekleri toplandıktan sonra ELISA ile anti-ısı-şok protein 70 (anti-IŞP 70) düzeyleri çalışıldı ve elde edilen veriler hastaların odyogram sonuçları ile karşılaştırıldı. İstatiksel analiz için SPSS 17.0 programı ile 'Student's t-test' kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to determine the relationship between hyperbaric oxygen therapy and heat shock protein 70 in sudden sensorinoral hearing loss (SSHL) patients. In addition, other group of patients non SSHL having hyperbaric oxygen therapy (HBO) will gone similar measurements which will assess the relationship between HBO and HSP 70 protein. Material and Methods: We collected twice venous blood samples, on initial day of HBO and on the 20th session of HBO, from SSHL patients and non-SSHL group who admit to enroll to our study. After all serum samples collected anti-heat-shock protein 70 levels are measured with ELISA and the datas are compared with audiogram results of the patients. 'Student's t-test' was used for Statistical analysis using SPSS 17.0 programme.